Yıllar önce Bergama’dan yurt dışına götürülen Zeus Sunağı’nın Bergama’ya getirilmesi ve dünya genelinde dikkat çekip, kamuoyu oluşturulabilmesi için bestelenen Bergama Oratoryosu “Sunağın Gözyaşları” eserinin dünya prömiyeri Asklepion’da yapıldı.

Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper‘in de katıldığı gecede, tüm dünyada seslendirilebilmesi için çok sesli olarak bestelenen eser, Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası ve Korosu eşliğinde seslendirilirken sunumu da ünlü oyuncu Hakan Gerçek tarafından yapıldı. 65 orkestra sanatçısı, 57 koro sanatçısı ve 4 solistin yer aldığı prömiyerde konuşan İBB Başkanı Tunç Soyer; “Hikayenin başından beri öncülük eden Bergama’nın önceki dönem belediye başkanı Sefa Taşkın‘ı, bu yolculuğu başlattığı için tebrik ediyorum. Sunağımız, anasından ayrılmış bir çocuk ve biz onu geri istiyoruz. Ana kucağına, ana yurduna dönsün istiyoruz. Zeus Sunağı’nın yeri Bergama’dır” dedi.

Organizasyona, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, Bergama Kaymakamı Avni Oral, Bergama Cumhuriyet Başsavcısı Korhan Sert, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.