Image

6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren korunmak üzere Bergama Ticaret Odası tarafından 12 Aralık 2017 tarihinde tescil edilmiştir.

Tescil No : 271
Tescil Tarihi : 12.12.2017
Başvuru No : C2016/023
Başvuru Tarihi : 01.04.2016
Coğrafi İşaretin Adı : Bergama Graniti
Ürünün Adı : Granit
Coğrafi İşaretin Türü : Mahreç İşareti
Başvuru Yapan : Bergama Ticaret Odası
Başvuru Yapanın Adresi : Barbaros Mah. 35700 Bergama/İzmir
Coğrafi Sınır : İzmir ili Bergama ilçesi Kozak Yaylası
Kullanım Biçimi : Markalama

divider

Bergama Graniti

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:

Özellikle madencilik sektörü içinde anılan, mermer ve doğal taşlar başlığı altında incelenen granit, intrüzif magmatik bir kayaçtır. Genel mineralojik yapısı; alkali % 30-65, (<30 Na-zengin) plajiyoklaz <% 30, kuvars %15-40 ve koyu (mafik) biyotitden (%10) oluşmaktadır. Granit holokristalin ve taneli bir yapıya sahiptir. Tüm mermer ve doğal taşlarda olduğu gibi granitte de esas ayırt edici faktör renk ve dokudur. Aşağıda görüntüleri yer alan ürünlerin isimlendirmelerinde görüldüğü gibi İzmir ili Bergama ilçesi Kozak Yaylası’ndan elde edilen granitlerin renk ve dokuları Bergama Granitini diğer granit ürünlerinden ayırmakta ve tercih edilmesindeki asıl sebebi oluşturmaktadır.

Üretim Metodu:

İzmir ili Bergama ilçesi Kozak Yaylası’nda granit ocaklarında çalışan kişiler ocaklara giderek doğaya zarar vermeden granit bloklarını havalı kompresör delicileri ile muhtelif ebatlara böler. Bölünen bloklar yükleyici denilen ekskavatör yardımı ile kamyonlara yüklenerek hassas kırım ve kesim fabrikalarına taşınır. Kırma işleminde granit bloklar küp taş ve kaplama taşı olarak hazırlanır. Kesme işleminde ise granit, hassas kesim cihazları ile plaka haline getirilir. Böylece fabrikalarda, iç piyasada ve diğer Avrupa ülkelerinde kaldırımlarda, bahçelerde ve evlerde kullanılmak üzere granit üretilmiş olur. Üretim aşamasından sonra granitler kalitesini koruyabilmesi için farklı boyutta uygun kasalar içine yerleştirilerek sevkiyata hazır hale gelir.