Image

Dijital Ehliyet

Sayısal Takograf Sistemi; Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Taşıtlarda Çalışan Personelin Çalışmalarına İlişkin Avrupa Anlaşması (AETR) ve muhtelif konsey tüzükleri uyarınca 1 Mayıs 2006 tarihinden itibaren Avrupa Birliğine üye ülkelerde karayolu taşımacılığında kullanılan yeni araçlarda mekanik veya elektro mekanik takograf cihazları yerine kullanılması zorunlu hale gelen takograf sistemdir.

Sayısal Takograf Kartları, Takograf cihazı ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanan akıllı kartlardır. Takograf kartları, kart hamilinin takograf cihazı tarafından tanınmasını, veri aktarımı ve hafızaya alınmasını sağlar.

1 Kasım 2021‘den günümüze Bergama Ticaret Odası bünyesinde verilen Dijital Ehliyet hizmeti ile günümüze kadar 967 kişi (Temmuz 2023 itibariyle) il merkezine gitmeden, para ve zaman kaybına uğramadan ehliyetini teslim almış oldu.

Başvuru nasıl yapılır?

Sayısal takograf kartı almak isteyen sürücü/şirket ve servisler, başvurularını İnternet bağlantısı olan bir bilgisayarı kullanarak http://staum.tobb.org.tr internet adresinden yapmaları gerekmektedir. Başvuru esnasında kart teslim adresi olarak Bergama Ticaret Odası seçilmelidir. Kartınız 15 gün içerisinde odamıza ulaşacak ve ulaştığında teslim almanız için tarafınıza SMS gelecektir.

divider