Yunanistan’ın bu kadar yakınında olup da henüz ziyaret edemeyenlere, ziyaret edip de vize işlemlerinden yakınanlara müjde. Artık adaları gezmek daha kolay.
3 Temmuz Çarşamba İzmir Ticaret Odası (İZTO) Mücahit Büktaş Toplantı Salonu’nda düzenlenen “Yunanistan Kapıdan Vize Uygulaması” konulu toplantısında konuşan Yunanistan Kuzey Ege Bölge Valisi Athanasios Yakalis, Yunanistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin son yıllarda geliştiğini, Türk turistlerin adalara rahat girişini sağlamak amacıyla çeşitli düzenlemeler yaptıklarını belirtti. Toplantıya Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper de katılım gösterdi.
Türk Turistlerin Yunan Adalarına Giriş İşlemleri Hakkında yapılan olumlu değişiklikler şu şekilde gerçekleşti:
• Geçen sene 15 günlük vize süresinde tek giriş hakkı sunuluyorken bu sene 2 ye çıkarıldı.
• 2012 yılında çıkan maliyet 60 Euro iken bu sene 35 Euro’ya düşürüldü ve 12 yaş altı çocuklara serbest geçiş hakkı tanındı.
• Giriş kapısında vize pilot programı uygulamaya geçirildi. Böylelikle gezinizi planlayan tur şirketine gerekli olan belgeleri vermiş olmanız yeterli. Size sadece adaya girişte onaylanacak olan vizenizi kapıda almak düşüyor.
Yukarıda belirtilen vize işlemleri için Midilli, Sakız, Samos, Kos, Rodos, Kastelorizo liman kapılarında hizmet verilmektedir.