TOBB başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, 31 Ağustos Cuma günü Bergama Ticaret Odası başkanı Melih Kahraman’ın da bulunduğu heyet ile Ödemiş Ticaret Odası yeni bina açılışına katıldı. Açılışını bizzat Hisarcıklıoğlu’nun yaptığı Ödemiş Ticaret Odası’na tebriklerini ileten Kahraman, Rıfat Hisarcıklıoğlu ile birlikte, öğleden sonra yapılacak olan yönetim kurulları ortak toplantısı için, Berto yönetim kurulu üyelerinden Levent Akçay ve İsmail Birol, genel sekreter Gülay Koç ve yönetim kurulu danışmanı Saffet Dündar’ın da bulunmuş olduğu İzmir Ticaret Odası’na geçti.
İzmir bölge ticaret odalarının ritüelleşen yönetim kurulu ortak toplantısı saygı duruşu ve İstiklal marşıyla başlayıp, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ve konuşmasıyla devam ederek toplu akşam yemeğiyle son buldu. Yaklaşık bir buçuk saat süren konuşmasında Hisarcıklıoğlu, yoğunluklu olarak terör olaylarından bahsetti. Ramazan Bayramı 2. günü Gaziantep’te yaşanan acı olaydan etkilenerek 16 ilin ticaret odası desteğiyle başsağlığına gittiklerinden, halkın oynanan oyunun farkında olduğundan, birlik beraberlik ruhunun Gaziantep’i sarmış olduğundan ve bundan duyduğu büyük mutluluktan ve aynı ruhun, son Foça olayını işaret ederek batıda, İzmir’de de bulunduğundan söz etti. Tarihimizde olduğu gibi günümüzde de toplumun daha duyarlı, bilinçli ve feraset sahibi olmalarından ötürü tarihimizde olduğu gibi şimdi de hain tuzakların boşa çıkacak olmasına inandığını söyledi. Hisarcıklıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Gaziantep’te tek ses, tek yürek olduk. Orada tüm siyasi partilere ve sivil toplum kuruluşlarına da çağrıda bulundum. Tek gayemiz, “birlik olunmalı” İşte siz ticaret oda başkanlarına düşen de bu konuda liderlik yapmak, kimseyi dışlamamak, duygularla değil mantığınızla hareket etmek.”
Verdiği birlik beraberlik ruhuyla alakalı etkili mesajlarından sonra sözü Türkiye’nin gerçekleştirdiği, ekonomideki yüzde sekiz buçukluk rekor büyümesine getirdi. Türk özel sektörünün ülkemize yapmış olduğu 150 milyar dolarlık yatırımdan, bir yılda bir milyon üç yüz bin kişiye sağlanan istihdamdan bahsetti. Ayrıca ABİGEM’e danışmanlık hizmeti sunduklarını iletti ve ekledi: “Üç aylık eğitim boyunca kişiye 25 lira da cep harçlığı veriyoruz, bu da asgari ücrete denk gelmekte, aynı zamanda da sigortası devam etmekte. Bir babanın oğluna yapmayacağı bir şeydir bu” diyerek, UMEM kapsamında istihdam sağlayan işletmelerden aynı zamanda dört buçuk yıla kadar yüzde on sekizlik vergi kaldırılıp düşen maliyetinden dolayı işletmecinin rahat edeceğini sözlerine ekledi. Her zaman için, ayrı değil de birlikte hareket ettikleri, tek yürek oldukları 365 odasına teşekkürlerini belirten Rıfat Hisarcıklıoğlu, konuşmasının sonunda oda başkanlarına plaketlerini sundu.
Hisarcıklıoğlu’nun konuşması bitiminde Bergama Ticaret Odası yönetim kurulu başkanı Melih Kahraman, bölgeyle alakalı üç önemli gündem maddesini toplantıda sundu. Maddeleri sıralamak gerekirse:
1- 2015 yılında hizmete girecek olan Kuzey Ege Limanında, kalifiye insan istihdamı için mesleki eğitim konusunda yapılabileceklerin görüşülmesi,
2-Berlin’deki Pergamon Panorama görselinin turizme katkısı düşünülerek bölgemizde sergilenmesi için yapılacak çalışmalar,
3- Kınık ve Bergama organize sanayi bölgelerindeki farklı uygulamalar nedeniyle yaşanana sıkıntılar üzerine görüşülmesi.
Tüm maddelerin, odaların oy birliğiyle kabul edilmesi sonrasında Kahraman, Bakırçay bölgesi adına TOBB’un da desteğiyle çok faydalı girişimlerin ve hizmetlerin yapılacağını, hizmetlerin devamının kesilmeden süreceğini belirtti.