27787 sayılı resmi gazetede yayınlanan yapı müteahhitlerinin kayıtları ile şantiye şefleri ve yetki belgeli ustalar hakkında çıkan yönetmelik gereği inşaat ustalarına verilen eğitimler sona erdi. Mart ve Nisan aylarında iki grup halinde devam eden kurslara katılan kursiyerler, yapılan sınav sonucu sertifikalarını almaya hak kazandılar.
Bergama Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürü Rahim Şimşek ve eğitimi veren eğitmenlerin katılımıyla gerçekleşen sertifika töreninde; inşaat ustalarına sertifikaları, Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman tarafından dağıtıldı.
Sertifikaları dağıtmaya başlamadan konuşmasını yapan Kahraman değişen yasa gereği artık hiçbir ustanın sertifikası olmadan çalışamayacağını belirterek , “inşaat sektöründe yer alan pek çok üyemiz var, biz kesinlikle üyelerimizin mağdur olmasını istemeyiz” dedi. Alınan sertifikaların hem inşaat sektöründe yer alan üyeler için hem de inşaat ustaları için ne kadar gerekli olduğunu vurgulayarak, bu işin yapılabilmesi için sertifikaların mutlaka alınması gerekliliğini ifade etti.
Değişen prosedürler gereği elde olmayan sebeplerle bazı gecikmelerin yaşandığını belirten Kahraman biz yaşanan sorunları en hızlı şekilde çözmeye çalıştık. Bizim amacımız belgeli usta yetiştirmek, Bergama Ticaret Odası olarak her zaman eğitime önem veren bir kurum olduk, burada amacımız kimseyi mağdur bırakmadan eğitimleri tamamlayabilmek oldu, öne geçme sona geçme gibi bir sorunumuz olmadı dedi.
Bergama Ticaret Odasına verilen eğitimlerden dolayı teşekkür ederek sertifikalarını alan ustalar, sertifikaların üzerinde yer alan kişiye özel yirmi haneli belge numarasıyla Türkiye’nin her yerinde sertifikalarını kullanabilecekler.