Türkiye Oryantiring Federasyonu, Bergama Belediyesi ve Bergama Ticaret Odası işbirliğinde gerçekleştirilen Türkiye Oryantiring Şampiyonası 1. Kademe Yarışları Bergama’nın eşsiz cenneti Kozak Yaylası’nda yapıldı. İki gün süren şampiyonada yaklaşık 70 spor kulübünden 1200 sporcu doğanın zorlu şartlarında kıyasıya yarıştı.

İlk günü Kozak Yaylası Çınarlı Mesire Alanı, ikinci günü ise Karnakçı Güreş Alanında gerçekleştirilen yarışlarını Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Belediye Başkan Yardımcıları Ali Kahyaoğlu ve Ümit Atlam, Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Lütfi Kolat, Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Erdoğan, Genel Sekreter Gülay Koç, Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra Belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş izledi.

İLK DEFA GECE ORYANTİRİNGİ

Türkiye Oryantiring Şampiyonası 1. Kademe Oryantiring Yarışması’nda bu yıl ilk defa ‘Gece Oryantiringi’ düzenlenerek bir ilkede imza atıldı.

Bergama Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan gece Oryantiringi ile sporcular Bergama’nın tarihi sokaklarında hedefleri bulmak için kıyasıya yarıştı. Gece Oryantiringinde Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı ve yöneticileri de sporcuları yalnız bırakmadı ve kısa mesafede hedeflere ulaşarak sporculardan büyük alkış aldı.

Yarışmanın sonucunda toplamda 40 ayrı kategoride yarışan ve dereceye giren sporculara katılım belgeleri madalya ve ödülleri takdim edildi.

BERGAMA’NIN İLKLERİNE BİR YENİSİ EKLENDİ

Ödül töreninde konuşan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; “Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz yarışlarda Oryantiring sporunun birbirinden güzel deneyimlerini yaşadık ve öğrendik. Türkiye’den ve yurt dışından farklı yerlerden 1200 sporcumuzla Bergama’da bir arada olmaktan mutluluk duyduk. Başta federasyonumuz olmak üzere organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yıllar önce burada bir kamp yapmıştık. Şimdi ise yarışmalarını yapıyoruz. Ayrıca federasyonun ilk gece yarışlarını burada düzenlemeleri de bizler için oldukça anlamlı. Bergama’nın ilklerine bir yenisi daha eklendi diyebiliriz. Bergama’daki kardeşlerimizin ve bu spora gönül veren sporcularımızın ciddi organizasyonlarda yarışabilmeleri içinde Ticaret odamızla birlikte elimizden gelen desteği sürdüreceğiz” dedi.

BU YIL ŞAMPİYONADA 1000 SPORCUYU AŞTIK

2016-2017 yılının ilk kademe yarışlarını Bergama’da yapmaktan büyük keyif duyduklarını dile getiren Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz, “Tarihlerin ve kültürlerin birleştiği bir şehirde güzel hava şartlarında bu organizasyona ev sahipliği yapan Bergama Belediyesi’ne, Bergama Ticaret Odası’na ve Bergama Kaymakamlığı’na teşekkürlerimi sunuyorum. Geçtiğimiz yıl ilk kademe yarışmasında yaklaşık 650 sporcu vardı. Bu yıl ise 1000 sporcunun üzerinde katılımla yarışlarımızı gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl yarışlarda Türkiye Şampiyonu olan Bergama Belediyespor E-12 Oryantiring takımı ödülünü Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve etkinlik direktörü Burçin Güven’in elinden aldı.