TİCARET BAKANLIĞI’NDAN ALINAN “ TÜRKİYE-ALMANYA TİCARET ÇALIŞMA GRUBU” KONULU YAZI

Sayın Üyelerimiz,
Türkiye-Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) 1.Dönem Toplantısının 25 Ekim 2018 tarihinde Ticaret Bakanımız Sn. Ruhsar Pekcan ve Almanya Ekonomik İşler ve Enerji Bakanı Sn. Peter Altmaier’in eş başkanlıklarında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Bahse konu toplantı sırasında, JETCO kapsamında iki ülke arasında önemli potansiyel arz eden belli sektörlerde her iki ülke arasında önemli potansiyel arz eden belli sektörlerde her iki ülkenin özel sektörlerinin koordinasyonunda çalışma gruplarının kurulması hususunda mutabakata varılmıştır.
Mutabakat Zaptında, Türkiye ile Almanya arasında “ Ticaret Çalışma Grubu“nun kurulması ve Çalışma Grubunun Türk tarafı eş başkanlığının Birliğimiz, Alman tarafı eş başkanlığının ise Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK) tarafından yürütülmesi kararlaştırılmıştır. Kurulan Ticaret Çalışma Grubunun görevi, “ Türkiye ile Almanya arasında ikili ticaret fırsatları, ticareti engelleyen kural ve uygulamalar ile geleceğe dönük işbirliğini geliştirerek güçlendirecek projelerin önerilmesi “ olarak belirlenmiştir. Türk-
Alman Ticaret Grubu’nun bahse konu çalışmalarına üyelerimizin sorunlarını, görüşlerini ve katkılarını aktarmak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak bir araştırma yürütülmektedir. Bahse konu araştırma kapsamında firmalara yönelik bir anket düzenlenmiştir. Bahse konu sorulara, https://forms.gle/EzvFPF83dJGaqFxc7 linkinden ulaşılabilmektedir.
Belirtilen web adresinde yer alan anketin 30 Nisan 2019 Salı günü mesai bitimine kadar doldurulmasını rica ederiz.
Saygılar.