Bergama esnafını 17 Nisan 2015’de ikincisi başlayacak olan “Bergama Seni Çağırıyor” projesine hazırlamak amacıyla Bergama Belediyesi, Bergama Ticaret Odası, Ege Üniversitesi Bergama Meslek Yüksek Okulu ve Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (EGESEM) işbirliğinde hayata geçirilen “Hizmet Kalitesi Arttırma Eğitimi”nin ikincisi başladı.
“Mutlu Turist, Mutlu Esnaf” sloganıyla yola çıkılan projenin ilk grubunda 24 işletmeci eğitimi tamamladı. Talebin yoğun olması nedeniyle eğitim programı gruplara bölünmüştü.
İkinci grup da Bergama Belediyesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nde ders başı yaptı.
Ege Üniversitesi Bergama Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Emre Atabek’in verdiği ilk derse Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper de katıldı.
Bergama’nın UNESCO Dünya Mirası olarak tescil edilmesi ile birlikte gelen turist sayısında ciddi bir artış olduğunu hatırlatan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç: “Buradaki herkes turizm işletmelerinde çalışıyor veya turist ile temas halinde olan kişiler. Biliyorsunuz Bergama’ya binlerce turist geliyor ancak sokakta çok fazla turist göremiyorsunuz. Biz de geçtiğimiz yıl Bergama Ticaret Odası ile ‘gelen turisti şehir merkezine nasıl çekeriz’ diye bir çalışma yaparak ‘Bergama Seni Çağırıyor’ projesini başlatmıştık. 17 Nisan’da bu projenin ikincisi başlıyor. Bu eğitim programını başlatırken de turizm işletmesi sahiplerinin veya çalışanlarının eğitim almalarının daha faydalı olacağını düşündük. Bizlerin ve sizlerin kendini geliştirmesi gerek bu konuda. Çünkü içeride olanlar bazen eksiklikleri göremeyebiliyor. Biz alışıyoruz, eksikliklerimizi fark edemeyebiliyoruz bazen. Ama dışarıdan gelen insanlar daha objektif değerlendirmede bulunabiliyor. Sizin göstermiş olduğunuz duyarlılık çok önemli. Zorunlu olmamasına rağmen bu eğitime zaman ayırarak göstermiş olduğunuz ilgi için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.
Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper ise “Ben bu eğitime zaman ayırdığınız için öncelikle hepinize teşekkür ediyorum. Böyle bir eğitim alma zorunluluğunuz olmamasına rağmen kendi işinizi geliştirmek ve kişisel gelişiminize katkı sağlamak için buraya kendi iradenizle gelmeniz çok güzel bir olay. Bu bizim Bergama Belediyesi ile doğru bir yere vurgu yaptığımızın da bir göstergesi. Hocalarımızın anlattıklarının belki bir kısmını bileceksiniz ama bilmediğiniz şeyler de olacak ve kursun sonunda size mutlaka artı bir değer kazandıracağını düşünüyoruz. Lütfen kurs bitiminde düşüncelerinizi çevrenizdeki esnaf arkadaşlarınıza bildirin ve farkındalığa siz de bir katkıda bulunun.” diye konuştu.
Gönenç ve Ürper konuşmalarının ardından kursiyerlerden gelen soruları yanıtladı.
“Genel Turizm Bilgisi” ile başlayan 20 saatlik ders programı UNESCO Dünya Mirası Bergama’nın turizm potansiyeli, turizm işletmelerinde pazarlama, etik, hijyen, beden dili, hizmet kalitesi ve turist – işletmeci ilişkisi konularında devam edecek.
Eğitimin sonunda işletmecilere katılım belgesi ve “Turist Dostu İşletme” etiketi verilecek. Etiketler sayesinde gelen ziyaretçilerde hizmetten memnun kalınacağı bilinci oluşması sağlanacak.