İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bergama Ticaret Odası ev sahipliğinde yapılan toplantıda, oda başkanlarıyla bir araya gelerek bölge sorunlarını konuştu. Soyer’i, Bergama Ticaret Odası Meclis Başkanı Erol Işıldak ve Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper karşıladı. Toplantıya Başkan Soyer’in eşi ve İzmir Köy Koop. Birlik Başkanı Neptün Soyer, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Cumhuriyet Halk Partisi Bergama İlçe Başkanı Ecevit Canbaz, oda başkanları ve BERTO Meclis üyeleri katıldı.
Görüşmede Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper Soyer’e Kozak çam fıstığındaki rekolte düşüklüğü, bölgedeki vasıfsız işçi sorununu giderebilmek için Bergama’da vasıflı kişiler yetiştirebilecek donanımlı bir Meslek Lisesi ihtiyacı, COVID-19 etkisiyle daha da zor bir sürece giren küçük esnaf için yapılabilecek destekler, İZBAN‘ın Bergama’ya gelme çalışmalarının hızlandırılması, BerKM önünden başlayan ana caddeye kentin tarihi dokusuna uygun bir tramvay ile ulaşım sağlanması ve bu caddenin belirli saatlerde araç trafiğine kapatılması ve Dikili’ye bir yat limanının yapılması gerekliliği hakkındaki konuları iletti.

Konuşmalarına, Bergama’nın iç ve dış turizmden yeteri kadar pay alamadığını fakat bunun Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle artık değişeceğini dile getirerek başlayan Tunç Soyer, “Bergama’nın büyüleyici bir tarihi var, sadece biraz parlatılması gerekiyor ve bunu da yarından itibaren atmaya başlayacağımız adımlar ile hep birlikte başaracağız” dedi. Başkan Ürper’in ilettiği “Meslek Lisesi” konusu hakkında da “Gelişmekte olan Bakırçay bölgesinin gelecekte vasıflı işçi ihtiyacını karşılamak üzere yapılacak olan Meslek Lisesi fikrinin çok yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” diyen Soyer, küçük esnaf yoksullaşırsa hepimiz yoksullaşırız diyerek bir destek paketi üzerinde çalıştıklarını da ifade etti.
Oda başkanlarından gelen tüm soruları cevaplayan Soyer, Bergama Ticaret Odası Yönetimi ve Oda başkanları ile bir hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra toplantı sona erdi.