Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve EBSO Başkanı Sayın Ender YORGANCILAR, EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp SEVİMLİ, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Borsalar Müdürü Sayın Muhibbed ULUDOĞAN, Başkanımız Melih KAHRAMAN’ ı makamında ziyaret etti.
Bergama ekonomisinin konuşulduğu toplantıda Ender YORGANCILAR, 2009 yılında yaşanan pamuk sıkıntısının devam edip etmediğini sordu.

Başkanımız Melih KAHRAMAN, geçtiğimiz yıl çırçır fabrikalarının faal olarak çalıştığını, hatta bu yıl 130 bin hektardan fazla ekili alan olduğunu ancak bu yıl pamuk primleri ile ilgili net bir ifade kullanılmadığını belirtti.

Planlanan Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın bölgemize çok büyük fayda sağlayacağını ve Avrupa’nın en büyük 10 limanı arasına gireceğini belirten YORGANCILAR, Edremit Havaalanı’nın uluslar arası hatları açıldığında Kuzey Ege’nin rahatlayacağını ve bu uçuşların sıklaşmasıyla ilgili çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti.
Son aylarda bölgemize halı sektöründe büyük yatırımların olduğunu belirten KAHRAMAN, gelen yatırımcıların ağırlıklı olarak Alman turist getirdiğini ifade etti. Geçen yılın resmi rakamlarına göre 450 bin turistin Bergama’yı ziyaret ettiğini söyleyen KAHRAMAN, 650 yataklı kapasitemizle yöremizi ziyaret eden turistlerin konaklatamadığımızı belirtti. Kale Mahallesi’ne butik otelcilik kapsamındaki teşvikler ile yörenin canlanmasını, turistlerin konaklamasını sağlayabileceğini ifade etti.
İzmir- Bergama güzergahında yapılan çift yolda sıkıntımızın olmadığını belirten KAHRAMAN, Soma ve Balıkesir’i bağlayan Kınık yolunun 1998’de ihalesinin yapılmasına rağmen yolun bitmediğini ve şehrin dışında bağlantı yolunun yapılması gerektiğini vurguladı.

Enerji alımıyla ilgili problemlerimizin olduğunu belirten KAHRAMAN, yatırım yapan, fabrika kuran üyelerimizin enerji alımında sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.

Yöremizdeki sorunları not alan YORGANCILAR, sorunların giderilmesi yönünde yardımcı olacağını belirtti. EBSO Başkanı Ender YORGANCILAR, Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp SEVİMLİ ve TOBB Borsalar Müdürü Muhibbed ULUDOĞAN, karşılıklı iyi niyet çerçevesinde ziyaretlerini tamamladılar.