Oda ve borsa akreditasyon sistemi içerisinde yer alan stratejik plan eğitimi TEPAV’da yapıldı. Eğitim toplantısına katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 oda ve borsanın 5 yıldızlı akredite oda olmasını hedeflediklerini söyledi.

Toplantıya, Bergama Ticaret Odası Meclis Başkanı Erol Işıldak, Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İ. Lütfi Kolat ve Genel Sekreter Gülay Koç katılım gösterdi.

2001 yılında göreve geldiklerinde oda ve borsaların fiziki altyapısının yetersiz olduğunu, yabancı dil kullanımının son derece kısıtlı olduğunu ve proje yapamaz bir yapının söz konusu olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu bugün, oda ve borsa binalarının şehirlerinin en güzel binası olduğuna, yabancı dil kullanımının ve proje üretiminin çok büyük artış gösterdiğine işaret etti.

Oda ve borsalar için 3 önemli misyon

Oda ve borsaların önümüzdeki dönem için 3 ana misyonu üstlenmesi gerektiği üzerinde duran TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Yereldeki kalkınmanın ana gücü, motoru sizler olmalısınız. Yol haritası çok önemli. Fikir üretme merkezi olmalısınız. Stratejik plan çok mühim. Bizler yerelde halktan oy almış kişilerin üzerinde değiliz. Onun için planla, fikirle dolu olan çantanızı yerel aktörlerle paylaşmalısınız” dedi.

Zenginliğin tek yolunun özel sektörün güçlenmesi ve girişimciliğin artmasından geçtiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Devlet eliyle zenginleşme diye bir şey yok. Bu insanın doğasına aykırı. O nedenle girişimci sayısını artırmak zorundayız” ifadesini kullandı.