‘Bergama Kağıdı’ olarak da bilinen Parşömen’in gelecek nesillere aktarılması için düzenlenen “Peştemal Kuşanma Töreni”, restore işlemleri tamamlanan Bergama Tabakhane binalarında gerçekleştirildi.

BERTO Başkanı Lütfi Kolat, Meclis Başkanı Tahir Erdoğan, Yönetim Kurulu Üyesi Salim Zeki Kurşun ve Meclis Üyesi Barış Taşdemir’in de katıldığı törende, Parşömen başustası İsmail Araç’ın elinden peştemallerini takdim alan Meltem ve Sinan Demirel çifti, çıraklık ve kalfalık dönemlerini tamamlayarak Parşömen ustalığına yükselmiş oldu.

Bergama Belediyesi ev sahipliğinde, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, UNESCO Bergama Alan Başkanlığı ve Bergama Kültür ve Sanat Vakfı (BERKSAV) iş birliğinde, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Bergama İlçe Kaymakamı Avni Oral, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta ve pek çok davetlinin katılımıyla düzenlenen törende, Coğrafi İşaret Tescili 2021 yılında odamız tarafından alınan Parşömen’in tarihi önemi vurgulandı.

BERTO Yönetimi, tören sonrası, restore işlemleri tamamlanmak üzere olan Tabakhane binalarını, restore yetkilisi, İnşaat Mühendisi Halil Arslan rehberliğinde gezdi.