Kuzey Ege bölgesinin kalkınması adına ortak projelerin geliştirilmesi ve üretilmesi için 10 Ocak Perşembe günü Menemen Ticaret Odası ev sahipliğinde üç oda bir araya geldi. Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda Menemen Ticaret Odası, Aliağa Ticaret Odası ve Bergama Ticaret Odası gündem maddelerini masaya yatırdı. Toplantıyı başlatan Menemen Ticaret Odası Yönetim Kurulu başkanı Yılmaz Güral, üç ana maddenin altını çizerek, lojistik, yeşil enerjilik ve meslek eğitim programları üzerine görüş ve önerilerini belirtti. İzmir-İstanbul çevre yolu ve demir yolunun ehemmiyeti, bölgedeki eğitim ve tarım, rüzgâr- güneş enerjisini en etkin biçimde kullanma gibi belli başlı konulara dikkatleri çeken Güral son olarak, odaları beş yıldızlı hizmet statüsüne kavuşturacak olan akreditasyon süreciyle alakadar olacak Menemen-Aliağa-Bergama’dan birer personelin seçilmesi teklifinde bulundu.

Sözü Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka devraldı. Kuzey Ege olarak en büyük sorunlardan birinin egenin unutulmuş, sanayicilerin gönderildiği bölge olduğunu belirten Saka, bunun bölge gelişimi ve üretimi için büyük bir handikap olduğunun altını çizdi. Hava kirliliğini ölçme izninin kendilerine verilmesi için devletten izin alınamamış olmanın büyük sorunlara yol açtığını ve açacağını belirten Saka, oluşacak yatırımların gecikmeli olarak hava ölçümleri sebebiyle sekteye uğramasının bölge ve ülke adına ciddi kayıplar doğurduğunun altını çizdi. Lojistik önemi hala kavrayamamış olunduğunu düşünen Saka, “biz lojistiği sadece kamyonun üzerine yazılıp geçilen bir şey gibi görüyoruz. Hâlbuki yükün limandan inip tren istasyonuna ulaşmasına kadar geçen zaman, zarar, maliyet katlanarak büyüyor. En basit tanımıyla yük gemiden indiği gibi trene bindirilmeli ki maliyet de zarar da minimuma indirgensin.” diyerek lojistiğe gerekli önemin verilmesi çağrısında bulundu.

Ortak meclis toplantısında son konuşmayı Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman yaptı. Bölgede eleman sıkıntısı çekildiğini belirten Kahraman bunun önüne nitelikli eleman yetiştirme adına meslek lisesi yapımlarıyla geçilebileceğini belirtti. TOBB ’un bu zamana kadar Türkiye’de 31 eğitim kuruluna katkı sağladığını söyleyen Kahraman, bundan faydalanmak istediklerini belirten projeyi son TOBB toplantısında kendilerine ilettiklerini söyledi. Ağustos ayından bu yana 60a yakın okul için protokol imzalandığının da altını çizerek eğitime ciddi yatırımlar yapıldığını, bölgemize de sağlanacak istihdam adına, öncelikli olarak bölgedeki gençlerimizin doyması adına bu yardımın, desteğin yapılma gerekliliğini belirtti. Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka’nın dile getirdiği konu hakkında Melih Kahraman, “lojistik İzmir’in güneyine gidiyorsa bunu sorgulamak lazım, senede bir milyon ton mal Dikili limanında bulunuyor. Yapı aşamasında olan Kuzey Ege Limanı da dünyada ilk on arasında yer alacak, bunlar büyük değer.” diye konuştu. Bakırçay bölgesi olarak bir diğer büyük kanayan yaranın, ev sahipliği yapılan iki organize sanayi bölgesinin yönetiminin İzmir’de bulunmasına işaret etti. Ticaret odası olarak sanayicilerin bize hemen ulaşabilmesi adına “Sanayi Odası” sıfatını da almak istiyoruz. Kendi göbeğimizi kendimiz kesebiliyorken, sanayicilerimizin İzmir’e gidip sorunlarını halletmeye çalışmaları daha büyük sorunlar doğuruyor. Birçok büyük yatırım olanaklarını da kaçırıyoruz.” diyerek üç kuzey ege ticaret odasına da Sanayi Odası sıfatı kazanma isteğinde olduklarını dile getirdi. Bergama’nın madenciliğin ve seracılığın öncülerinden olarak ciddi seviyelere geldiğini ancak bunun bölgeye katkı sağlamadığını, vergilerin doğrudan Ankara’ya gittiğini belirtti. Diğer yandan bir yılda yüz binlerce turistin geldiği ilçemizdeki kazancın da Turizm Bakanlığı’na gittiğine, bölge sokakların bölge insanının vergileriyle temizlendiğine işaret ederek büyük ekonomik kaynağı olması durumunda bile bunun bölgeye pek faydasının olmadığını, çözümün Bergama’nın il olmasıyla aşılacağına dile getirdi. Vakti zamanında birçok ilçenin bir anda il olabildiğini, Bergama olarak o illerden daha yüksek nüfusa sahip olunması ve daha nice geçerli sebeplerden ötürü il olmayı çoktandır hak ettiğini belirten Kahraman, son olarak, yakında yapılacak başkanlık seçimiyle alakalı adaylığını koymayacağından dolayı bunun kendisinin son toplantısı olduğunu söyledi. Toplantı sonrasında toplu halde çekilen fotoğrafın ardından gidilen balık restoranında yenilen yemekle üç ticaret odasının dostlukları pekişmiş oldu.