Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli‘nin de katılımıyla düzenlenen “STK Buluşmaları” kapsamında Bergama Oda Başkanları, Muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve basın mensuplarının katılımıyla sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, Başkan Yardımcısı İ. Lütfi Kolat, Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Erdoğan ve Genel Sekreter Gülay Koç‘un da katıldığı toplantıda söz alan BERTO Başkanı Fikret Ürper; Meslek Lisesi, Bergama Çevre Yolu, Kozak Yolu ve Baraj ihtiyacı gibi konulara değindi.

Başkan Ürper; “Bergama Organize Sanayi Bölgesi (BOSBİ) içinde yapılacak olan Meslek Lisesi için çalışmalar hızla sürüyor. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bunun yanında; Bergama şehir trafiği günden güne artarken çevre yolunun hızla hayata geçmesi de büyük önem taşıyor. Selinos Antik Kanal projesi, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Bergama’ya artı katacak bir proje. Kozak yolu ise bu projenin hemen yanıbaşında her gün kamyon ve tırlara hizmet veriyor. Bu durum hem çevreyi, hem de bu projenin olduğu tarihi alana zarar veriyor. Kozak yolu, ivedi bir şekilde şehrin dışına taşınmalı.

Bildiğiniz üzre Serbest Bölge’nin kurulma çalışmaları da hızla sürüyor. Dikili TDİOSB ve BOSBİ’nin de hızla yükselmesiyle tarım alanlarıyla çevrili bu bölgede bir su problemi yaşanacaktır. Yapılacak olan bir baraj, bu yatırımlar ve çevredeki çiftçilerimiz için büyük önem arz ediyor. Tüm bunların yanında Bergama, binlerce yıl önce heykeltraşlık gibi pek çok sanat dalının öncü kentlerinden biriydi. Bu kültür dolu şehre, bir Güzel Sanatlar Fakültesi’nin de çok yakışacağını düşünüyoruz” dedi.

Toplantı, Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu ve Adalet ve Kalkınma Partisi Bergama İlçe Başkanı Sebahattin Güzel‘in, katılımcıların sorunlarını dinlemesiyle sona erdi.