Bergama Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen Kuzey Ege Bölge Sorunları ve Çözüm Önerileri konulu toplantıya Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Akçay, Yönetim Kurulu Üyeleri Tahir Erdoğan, Ali Sarıl, Azam Ziya Güç, Genel Sekreter Gülay Koç ve Oda Başkanları katılım gösterdi.
Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, “Biliyorsunuz ki Kuzey Ege’de birçok sorunumuz mevcut. Bu sorunlar arasında bizim belirlediğimiz ve sizden gelen bazı konu başlıkları var bunlardan ilki Yenilenebilir Enerji Kaynakları; Dünya genelinde YEK’e yapılacak olan yatırım hızla artış göstermekte. Bu nedenle Türkiye’de OSB’lerde YEK’e yapılacak yatırımlarda 5. derece yatırım teşviki gerekmektedir.”diye konuşan Ürper, geleceğin yatırımı olan bu sektörde biz de dünyadaki yerimizi almalıyız şeklinde konuştu.
Kuzey Ege Limanı, İZBAN’ın Bergama’ya gelmesi, Kozak Yolunun trafiğe yetersiz gelmesi ve tarihi bölgeye zarar vermesi nedeniyle değiştirilmesi, Eczacılığın doğduğu Bergama’da bir Eczacılık Fakültesi açılması, Dikili’de marina kurulması ve Denizcilik Meslek Yüksek Okulunun da beraberinde gelmesi, Pamuk ithalatının ve Dış Ticaret cari açığının azaltılması için pamuk teşvikinin cezbedici olması konularının yanında Kozak Çamfıstığı sorunu için çalışmaları devam eden Kozak Çamfıstığı Araştırma Merkezinin kurulmasının gerektiğini ifade eden Ürper:”Zeytin Araştırma Merkezi ve Fındık Araştırma Merkezi var, Çamfıstığı Araştırma Merkezi neden olmasın. Bu merkezler üründe yaşanan sorunları sürekli olarak araştırıyor ve beraberinde arşivliyor. Bu şekilde üründe yaşanacak olan olası tehlikelere karşı önlem alınıyor. Çamfıstığında şuanda yaşadığımız sorunun bu boyutlara gelmesinin en temel nedeni bir araştırma merkezinin olmamasıdır. Bu nedenle acil olarak bu merkezin kurulması gerekmektedir.”sözlerini ifade etti.
Başkanların yaşanan diğer sorunlar ve çözüm önerileri hakkında fikir alışverişi yapmasının ardında toplantı sonlandı.