Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekilleri Murat Bakan, Mahir Polat, Gazeteci Yazar Saygı Öztürk, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz ve Köy Muhtarlarının da katılımıyla Kozak’ta “Çam Fıstığı”nın geleceğinin konuşulduğu bir toplantı gerçekleşti. Görüşmede Kozak Köy Muhtarları söz alarak sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdi.
Toplantıda konuşan BERTO Başkanı Fikret Ürper; “Bakanlık tarafından organize edilen ve içinde bilim insanlarının da yer aldığı 10 farklı çalışma grubu, bir yılı aşkın süredir Kozak Çam Fıstığı’ndaki verim düşüklüğüne neden olan etkileri araştırmaktalar. Biz de Bergama Ticaret Odası olarak bu araştırma sürecinin takipçilerinden biriyiz. Kozak Çam Fıstığı hem bölgemiz hem de ülkemiz için çok önemli bir ürün. Her ne kadar geç kalınmış olsa da bu ürün için Kozak’ta mutlaka bir Araştırma Enstitüsü kurulmalı. Bu sayede bu Enstitü ile Çam Fıstığı’ndaki verim düşüklüğünün sebebi daha derinlemesine araştırılabilir ve gelebilecek hastalıklar çok önceden tespit edilip, engellenebilir. Ayrıca yine bu araştırma merkezi ile tüm Türkiye ve dünya ile birlikte koordineli çalışıp veri toplayarak fıstığımızın daha kaliteli hale gelmesi sağlanabilir ve bölgede gelir kaybı yaşanmadan müdahale etme fırsatı yaratabilir” dedi.

Aldıkları bu bilgiler doğrultusunda konuyu gerekli yerlere taşıyacaklarını dile getiren İzmir Milletvekili Murat Bakan; “Kozak Çam Fıstığı ülkemizin en değerli ürünlerinden biri ve biz, sizlerden de aldığımız bu geri dönüşler ile Kozak Yaylası’nın yaşadığı bu sorunu tekrar ve tekrar gündeme taşımaya devam edeceğiz. Tüm bu veriler doğrultusunda da en yakın zamanda sonuç alıp, somut adımlar atacağımızı bilmenizi istiyorum” diye konuştu. Görüşme, iş birliği mesajlarıyla sona erdi.