Bergama ticaret odasının organize ettiği Midilli Ticari Delegasyon toplantıları 31 Mart 2010 çarşamba günü Midilide gerçekleşti.
BERTO Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman’ın başkanlığından oluşan bir heyet iki günlüğüne yaptığı, Midilli ziyaretinde Midilli Valisi Pavlos Vogiatsiz,, Belediye Başkanı Nasos Giakalis ve Ticaret Odası Başkanı Georgios Orfanos’u ziyaret etti.
, Ziyaretin amacının Midilli ve Bergama arasındaki ticari işbirliğini yeni adımlarla güçlendirmek ve yeni projeler geliştirmek olduğunu söyleyen BERTO Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman; “Mayıs ayında gerçekleşecek Midilli Sanayi ve ticaret Fuarına, aktif olarak bir stantla katılmak, orada Bergama’yı tanıtmak ve temsil etmek öncelikli düşünce idi. Bunun içinde fuarla ilgili bütçe ve katılım koşulları öğrenmek için asıl olarak ziyaretimiz planlanmıştı. Ancak bu heyet ziyareti, amacı dışında da çok fayda sağladı. .
Başta Sayın Midilli Valisi ve sırayla Belediye Başkanı ile Ticaret Odası Başkanı ziyaret edildi. Her üç kurumda da heyetimiz sıcak ve yakın ilgi ile karşılandı. .
Yaptığımız her üç görüşme dede öncelikle vize sorununun her iki taraf için de, karşılıklı ticaretin gelişmesine büyük engel olduğu ortak görüşü saptandı ve çözüm için bürokratik girişimlerde bulunulacağı ifade edildi” dedi. .
BERTO YAŞAM MÜZESİNİN AÇILIŞINA MİDİLLİ VALİSİ PAVLOS VOGİATZİS GELECEK.
7 haziran 2010 da Bergama Belediyesinin organizasyonu ile gerçekleşen, 74. Uluslararası Bergama Kermesinde BERTO ya ait yaşam müzesinin açılışına Midilli Valisini davet ettiklerini söyleyen Melih Kahraman 7 Haziranda açılışı yapılacak yaşam müzemizin açılış törenine Midilli’den vali, belediye başkanı ve ticaret odası başkan yardımcıları teşrif edecekler” dedi.
.
MİDİLLİ BERGAMA’DA TANITILACAK.
Bergama belediyesinin izniyle belirleyeceği yerlere yerleşecek BERTO turizm bürolarında, Midilli’yi tanıtan Türkçe basılmış broşürlerinde dağıtılacağı ve yöremize gelen yerli yabancı turistlere, Midilli’nin de fahri tanıtımının yapılabileceğinin Midillili yöneticiler iletildiğini söyleyen BERTO Başkanı Kahraman Yine bu gezide Midillili fotoğraf derneği yöneticileri ile görüşüldü, Kendilerinin Midilli ye ait çekilmiş fotoğraflarının, BERTO’nun açılacak yaşam müzesinde, Bergamalılara sergilenebileceği konusunda işbirliği geliştirildi” dedi.
Başkan Kahraman “ her iki yaka ile ikili ilişkilerin ve dostluk dileklerinin karşılıklı ifade edildiği bu ziyaretlerin, önümüzdeki günlerde Bergama turizm ve ticaret hayatına olumlu yansımalarını birlikte gözlemleriz diye umuyoruz” dedi.

KİMLER KATILDI?
Geziye, BERTO yönetim kurulu başkanı Melih Kahraman, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, BERTO Yönetim Kurulu Üyeleri; İsmail Birol, Erkan Evrenkaya,BERTO Meclis üyeleri; Levent Akçay, Tuncer Çalışkan, Caner Gürel ve BERTO Genel Sekreterİ Jülide Sungur katıldı.