MHP Muğla Milletvekili Sayın Prof. Dr. Metin ERGUN başta olmak üzere, MHP MYK Üyesi Sayın İbrahim ÖZYAR,MHP İzmir 2. Bölge Aday Adayı Sayın Dr. Yalçın KOÇYİĞİT, MHP İzmir İl Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Selahattin GÖLLÜCE, MHP Balçova İlçe Başkanı Sayın Okan AKKUŞ, MHP Bergama İlçe Başkanı Sayın M.Emin YARAMIŞ, İlçe Başkan Yardımcısı Sayın Özkan KARADİKEN, MHP Bergama Kadın Kolları Başkanı Sevinç ŞAHİN ve MHP teşkilatından bir çok üye Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Melih KAHRAMAN’ ı makamında ziyaret etti.

MHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin ERGÜN, ziyaret kabulünden ötürü KAHRAMAN’ a teşekkürlerini ileterek, 81 il kapsamında bütün illerimizi dolaşarak ziyaret ettiklerini, ziyaretlerinde, 9 yıldır Türkiye’de uygulanan sosyal ve ekonomik politikalardan endişe duyduklarını ve bu konudaki düşüncelerini dile getirerek çözüm önerilerini paylaştıklarını belirtti.

Başkan Melih KAHRAMAN, gelen tüm ülkücü arkadaşlara ve kardeşlere teşekkürlerini ileterek kısaca odamızdan ve bölgemizden bahsetti. KAHRAMAN, “bizim derdimizle dertlenen herkese kapımızın açık, vatanımızı bir adım daha öteye taşımak için çalışıyoruz.” Dedi. Bergama Ticaret Odası’nın 1925’te kurulmuş olmasının ticaretin bölgede öneminin eski olduğu kadar yöremizdeki ticaretin gittikçe eskileştiğini vurgulayan KAHRAMAN, genç nüfusa sahip olduğumuzdan dolayı aksine ticaretin yenilenmesi ve aktive edilmesi gerektiğini vurguladı.

“YÖRENİN KURTULUŞU BERGAMA’NIN İL OLMASI”

KAHRAMAN, sözlerine devam ederek “Yatırımlar konusunda yöremiz çok fakir kalmış. Burada başkanlık görevimle beraber başkan vekili olarak görev yaptığım Bakırçay Organize Sanayi Bölgesi’ nin yıllardır bir tane yatırımcısı var.

Kınık’ta yer üstü zenginliklerin yanında rakamlarla ifadesi zor olan devasa kömür rezevleri var. Kınık’tan Bergama’ya doğru geldiğiniz arazilerde Türkiye’nin sinai domatesin %40 ‘ı bu topraklarda üretiliyor. Yöremiz dünyanın en kaliteli pamuğu yetiştiriyor. Karşımızda asırlık tarihimiz duruyor. Kozak Yaylası’ndaki çam fıstığı ağaçlarından Türkiye’de üretilen fıstığın 3/2 ‘si üretiliyor. Kozak Yaylası’nın alt tarafına doğru granit madenlerimiz mevcut. Bergama’dan Ayvalık’a doğru gittiğinizde bakır ve demir maden işletmeleri var. Dikili’ye giderken altın işletmelerimiz bulunuyor. Dikili, endüstriyel olarak seracılıkta kullandığımız zengin jeotermal kaynaklara sahip. Dikili – Çandarlı arasında rüzgar enerjisi yatırımı yapılabilecek arazilere sahibiz. Son günlerde ihalesi gerçekleşen Kuzey Ege Liman Projemizin hayata geçmesi an meselesi. Elimizde bu kadar çok ekonomiye gelir elde edilebilecek değerlerimiz varken çok fazla işsiz nüfusumuz mevcut. Bu da yöremizin kanayan yarası. Yöremizin ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan topyekün kalkınması Bergama’nın il olmasından geçtiğini düşünüyoruz. Çevredeki illere 100 km uzaklıktayız. Ayrıca Türkiye’deki odaların ve borsaların da düşündüğü Türkiye’de haksızca uygulanan teşvik yasası var. Teşvik kapsamında tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. adaletli davranılmasını istiyoruz.”

“BÖLGESEL TEŞVİK DEĞİL, SEKTÖREL TEŞVİK OLMALI”

MHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin ERGUN, iktidarın uyguladığı bölgesel teşvik yerine sektörel teşvikin uygulanması ve uzun vadede prim yapacak sektörlerin belirlenmesi gerektiğini savundu. ERGÜN, coğrafi ayrım yapılmadan teşvik uygulaması gerektiğini ifade ederek iktidarın uyguladığı bu teşvik sistemine karşı olduklarını belirtti.

ERGÜN, Türkiye’nin ana problemi giderek üretimden düşmesiyle birlikte sanayisizleştiğini ifade ederek, 9 yıldır tarım dahil bütün sektörlerde Türkiye’ nin üretimden çekildiğini belirtti. Kendi politikalarının “Üreten Milli Ekonomi” olduğunu söyleyen ERGÜN, sanayisizleşen Türkiye’yi üretime döndürerek tekrar sanayileşmesini amaçladıklarını ifade etti.

“BÖLGEMİZDEN BİR MİLLETVEKİL OLMASINI İSTİYORUZ.”

Toplatıda söz alan Yönetim Kurulu Üyemiz İsmail BİROL, mecliste bölgemizden milletvekili adayları görmek istediklerini belirterek, sözlerine devam eden BİROL, “1925’ten itibaren Türkiye’nin ticari merkezlerinden biri olan Bergamamızın bugüne kadar yakalayamadığı sinai çıkışa sahip olmasını istiyoruz. Yöremizin acil tren yoluna ihtiyaç var. Doğal gaz yatırımı yapılması gerekiyor. Elektrik hattı yatırımına ihtiyacımız var. Bergamanın ve Bakırçayın alamadığı yatırımları özelinde kendine görev kabul edecek milletvekiline ihtiyacı var. Yeni yapılan otoban Bergama’yı teğet geçmekte. Bergama’nın önemli ulaşım ağlara bağlı olması gerekir.” Sözlerine, “Sayın Ahmet Kenan TANRIKULU’ na huzurlarınızda teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bergama ile ilgili her isteğimize destek olmaya çalıştı. Bakırçayımız için dertlenecek bölgemizden çıkacak milletvekillerine istek duyuyoruz.” Şeklinde devam etti.

Karşılıklı teşekkürlerin iletildiği ziyaret sonrası Sayın Vekil ERGÜN, Bergama’nın il olması MHP iktidara geldiğinde konuşulması gereken bir konu olduğunu ifade etti.