MHP Millet vekil adaylarının ve Bergama’daki sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Bergama Ticaret Odası ev sahipliğinde toplantı düzenlendi. Toplantıya MHP 2. Bölge Milletvekil adayı Ahmet Kenan Tanrıkulu, MHP 2.Bölge Milletvekil Adayı UZM. Dr. Yalçın Koçyiğit, Ziraat Odası Başkanı Nuri Taşkıranoğulları, BERKSAV Başkan Yardımcısı Ali İhsan Süter, Bergama Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Macit Gönlügür, BEGİAD Başkanı Hakan Karcı, BASİAD Başkanı İsmail Birol, Bakkallar Odası Başkan Yardımcısı İsmail Biberci, Berberler Odası Başkanı Vedat Yiğit, Demirciler Odası Başkanı Tuncay Akyol, Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Süleyman Başsan, Marangozlar Odası Başkanı Hasan Çoban, Sergiciler Odası Başkanı Süleyman Türkoğlu, Şoförler Odası Başkanı Mehmet Kızıltaş, Terziler ve Benzerleri Odası Başkanı Yusuf Kurtuldu, İnşaat Mühendisleri Odası Bergama Temsilcisi Ali Güzelel, THK Bergama Şube Başkanı Fuat Yaramış, BEAFSAD Temsilcisi Ertan Alayat, Bergama Motosiklet Derneği Başkanı Özgür Kip, Yenikent Belediye Başkanı Fikret Çam, MHP İlçe Başkanı Mehmet Emin Yaramış, MHP İlçe 2. Başkanı Özkan Karadiken, MHP İlçe Meclis Üyeleri, MHP İlçe yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasında Bergama Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman, sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan toplantılar neticesinde bazı önerilerimizi ziyaret eden vekil adaylarımıza sunduklarını ifade etti. Başkan, Bergama’nın teşvikler konusunda yeterli payı almadığını belirterek bu konuda değişiklik yapılmasını istedi. Belirsiz olan pamuk primlerinin netleşmesi konusunu dile getirerek tarım girdilerinin değerlendirilmesini hatta getirilecek küçük teşviklerle bölgemizdeki çırçır fabrikaların daha faal bir şekilde çalışmalarının sağlanacağını söyledi. Zeytin ve türevleri konusunda hale hazırda yöremizin çok yatırım aldığını ifade eden Kahraman, sadece zeytinin çabuk işlenmesi yöntemi olan zeytin yağı fabrikalarının tarımsal kalkınmadan teşvik aldıklarını belirtti. Zeytinin yöre ekonomisine daha fazla yarar ve katma değer sağlaması için endüstriyel kapsamda destek verilmesi yönünde öneride bulundu. 13 yıldır çıkarılamayan 5362 sayılı marketler kanununun bir önce çıkarılması gerektiğini ayrıca Şakran’da yapılan cezaevinin bölgemize sağlayacağı değerler hakkında çalışmaların yapılması gerektiğini savundu. Yöremizin turizm bölgesi olduğunu vurgulayan Kahraman, uygulanacak teşvikler ile bölgemizin ekonomisine katkı sağlanabileceğini belirtti. Bakırçay Havzası için önem arz eden diğer bir konu olan Aliağa-Menderes raylı sistemin Bergama’ya ulaşması konusuna değinerek bu hattın Bergama’ya uzanmasıyla yöremize katkı sağlayacağını vurguladı. Ayrıca İzmir-İstanbul otoyolunun güzergahlarının belirlenmesi ve Bergama çevre otoyolu bağlantı yollarının yapılması gerektiğini belirterek Bergama için bu yolların önem arz ettiğini söyledi. Yöremize yapılacak yatırımcıların enerji sorunuyla karşılaştıklarını belirten Kahraman, Bergama’nın il olmasıyla bütün bu sorunların çözüme kavuşacağını vurguladı.

Başkan Melih Kahraman, açılış konuşmasından sonra sözü MHP 2.Bölge Millet vekil adayı Ahmet Kenan Tanrıkulu’ na bıraktı. Türk ekonomisinin sıkıntıları olduğu belirten Tanrıkulu, ülkenin kaderini değiştirecek bir dönemde olduğumuzu vurguladı.

Hzimetin, tek kuruşunu ziyan etmeden vatandaşın lehine ve yararına kullanmak olduğunu söyleyen Tanrıkulu, hizmet eden insanların teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı. Bölgemizin yaşadığı önemli konulardan biri olan pamukla ilgili sorunlarının sadece bu bölgeyle ilgili olmadığını Menemen’de de bu sıkıntıların yaşandığını belirtti.

“DEMİRYOLU ÖNEMSENMELİ”

Bu bölgenin gelişmesi için havaalanıyla birlikte demiryollarının entegre olması yönündeki düşüncesini belirten Tanrıkulu, hava, demir ve deniz yollarının yapılmasıyla organize sanayi bölgesi için yatırımcıların tercih bölgesi haline geleceğini belirtti. Mazotta KDV ve ÖTV kalkmasının ve pamuk, zeytin gibi tarım ürünlerinin teşvik edilmesinden yana olduğunu belirterek , bölgeyi temsil edecek yetenekli bir ele ihtiyaç olduğunu söyledi.

“İL BAZINDA TEŞVİK VERİLMEZ.”

İl bazında teşvik uygulamalarının yanlış olduğunu vurgulayan Tanrıkulu, İzmir’in her yerinde teşvik uygulaması yönünde sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Reel ekonomiye odaklı kalkınma stratejilerin belirlenmesi ve bununda altında sanayi stratejilerinin oluşturulması yönündeki önerisini dile getirdi.

“BERGAMA NİYE İL OLMASIN”

Türkiye’de 100 ilin olmasını istediklerini belirten Tanrıkulu, Bergama’da fakülteye büyük ihtiyaç olmasına rağmen Bergama’da kurulacak üniversitenin kendisini tatmin etmediğini ve Bergama’nın il olması gerektiğini vurguladı.

Toplantıda söz alan bölgemizden aday olan MHP 2. Bölge Millet vekil adayı Uzm. Dr. Yalçın Koçyiğit, Türkiye’nin üreten bir ülke olduğunu şimdilerde ise ithalata dönük işler yapıldığını söyledi. İşsizlik ve ekonomiyle ilgili sıkıntıların yaşandığı Türkiye’de üretim yapıldığını savunarak seçi m döneminin hayırlara vesile olmasını diledi.

Toplantı sonunda oda Başkanımız Melih Kahraman ve önceki oda Başkanımız Ali İhsan Süter, Sayın Ahmet Kenan Tanrıkulu’na günün anısına üzerinde Kızılavlu’nun resmi bulunan plaket takdim ederek karşılıklı teşekkürlerini ilettiler.