19-22 Eylül 2013 tarihleri arasında Bergama Ticaret Odası tarafından düzenlenen Makedonya gezisi yoğun programı Üsküp’te başladı. 19 Eylül 2013 Perşembe günü Üsküp, Türk – Makedon iş görüşmelerine ev sahipliği yaptı.
Bergama Ticaret Odası’na üye 22 firma temsilcisinin katılımıyla Üsküp Contnental Otel’de gerçekleşen toplantıda Makedonya ticaret odaları birliğine bağlı iş adamları ile olası yatırım ve işbirliği imkânları gözden geçirildi. Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret ÜRPER Makedonya’daki iş ortamının 10 yıldan bu yana önemli ölçüde ilerleme gösterdiğini, Türkiye ile Makedonya’nın yakın kültürlere sahip olması üyelerin tarihi ve kültürel ortak noktalar bulunmasının Makedonya ile işbirliği yapılabilmesinde kolaylaştırıcı etkenler olduğunu vurguladı. Ayrıca Ürper, yatırımlarının gerçekleşmesine engel olan krizden arda kalan sorunların üstesinden çoktan gelindiğini ifade etti.
Makedonya Ticaret Odaları Birliği Genel Başkanı Mitko ALEKSOV turizm, gıda üretimi, inşaat, kümes hayvanları yetiştiriciliği ve ilaç sanayisinin de içinde olduğu birçok alanda işbirliği imkânlarının olduğunu söyledi. Makedonya Ticaret Odaları Birliği ile yapılan ticari ve diplomatik görüşmelerinin ardından Yenikent beldesinin kardeş belediyesi olan Kavadarsi ve çevresindeki 2 belediye daha ziyaret edilerek bölgelerin ekonomik yapısı, yatırım imkânları ve fırsatları hakkında bilgiler alındı.
20 Eylül 2013 Cuma günü, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Gürol Sökmensüer makamında ziyaret edildi. Makedonya Ekonomi Odası ile toplantı ve ikili görüşmeler yapıldı. Yoğun ilginin olduğu 3 saatlik toplantıda Üsküp Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Sayın Şenol Türkyılmaz da bulundu. Toplantıda Makedonya ve Türkiye arasındaki uluslar arası ticaretin yaklaşık olarak 400 milyon dolar seviyesinde olduğu ve bunun 80 milyon dolarını Makedonya’nın Türkiye’ye ihraç ettiği ürünlerin, kalan 320 milyon dolarını da Türkiye’den ithal edilen ürünlerin oluşturduğu ifade edildi.
Makedonya’daki görüşmeler ve toplantılar süresince ilgisini ve desteğini esirgemeden heyete dâhil olan Üsküp Büyükelçiliği Ticaret müşaviri Sayın Şenol Türkyılmaz ile Makedonya – Türkiye ticaret odası ziyaret edildi. Makedonya – Türkiye ticaret odası yönetim kurulu başkanı Tunç Eyüp Kahveci yönetim kurulu üyesi Asmir Yohoski ile yapılan toplantıda Makedonya’daki iş ortakları, iki ülke arasındaki vergilendirme farklılıkları ve serbest bölge hakkında bilgiler edinildi. Makedonya’da yatırım yapmakta olan Cevahir Holding temsilcisi ile Matüseb-Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği’nde görüşülerek yatırım konusunda detaylı bilgiler alındı.
Makedonya’da yapılan görüşmeler süresince Yönetim Kurulu Başkanı Fikret ÜRPER Bergama Ticaret Odası ve Bakırçay bölgesi hakkında detaylı bilgiler verdi. Ulusal basının yoğun ilgi gösterdiği diplomatik ve ticari görüşmelerin ardından ÜRPER ile ropörtajlar yapıldı.