Kuzey Ege’nin mevcut turistik bölgelerini daha etkin tanıtmak ve pazarlamak amacıyla başlatılan Kuzey Ege’nin İncileri projesi tüm hızıyla devam ediyor. Kuzey Ege ilçesi Ticaret Odalarının katılımıyla oluşturulan platformda önceki toplantıda projeyi yürütme kurulu seçilmişti. Aynı zamanda projenin sekretaryası da Bergama Ticaret Odası ile devam edecekti. Önceki toplantıda seçilen kurul ile proje için logo tasarımı ve tanıtımın başlatılması için web sitesi tasarımı gerçekleştirildi.

Foça Belediyesi ve Menemen Ticaret Odası ev sahipliğinde Foça Belediyesi Denizkent sosyal tesislerinde gerçekleştirilen toplantıya; Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Foça İlçe Turizm Müdürü, Foça Esnaflar Odası Başkanı’nın yanı sıra, Menemen, Burhaniye, Ayvalık, Edremit, Aliağa Ticaret Odası Başkanları ve temsilcileri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını Menemen Ticaret Odası Başkanı Yılmaz Güral, toplantıya katılanlar hoş geldiniz derken, toplantının verimli ve başarılı geçmesini diledi.

Menemen Ticaret Odası Başkanı Yılmaz Güral’dan sonra söz alan Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, “‘Kuzey Ege’nin incileri’ adı altında oluşturulmuş paydaş toplantısında sizleri Foça’da ağırlamaktan mutluyuz” dedi.

Bölgelerin ortak paydaşta bir araya gelmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Demirağ, “Birçok bölge kendilerini farklı bir şekilde toplumla buluşturabiliyor ama ortak paydaşta birbirimizin tecrübelerini alıp ortak bir platformda el birliği ile belli bir noktaya getirmek bizim açımızdan da çok önemli. Foça olarak 2013 yılında UNESCO Geçici Dünya Mirası listesine girdik. Diliyorum birçok ilçemizde UNESCO Geçici Dünya Mirası listesine girer” diye konuştu.

Kuzey Ege’nin İncileri toplantılarının ilkinin Bergama’da yapıldığını ve büyük bir heyecan duyduğunu belirten Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge ise, “ Turizmin hiçbir zaman modası geçmeyecektir. Bizlerin asıl yapması gereken geleceğimizi çok iyi şekilde planlamamız. Sektörel bazda her bölgenin kendine has lokomotif sektörlerini seçip onları ileriye doğru daha akılcı planlamayla geleceğe taşımaktır” dedi.

Projeyle birlikte Kuzey Ege’nin hak ettiği değere kavuşacağına değinen Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper: “Kuzey Ege’nin İncileri projesinde hızla ilerlemeye devam ediyoruz. Web sitemiz çok yakında faaliyete geçecek. Kuzey ege ilçe odaları olarak her birimizin bu projedeki faydası büyük; bu nedenle projede istediğimiz yere çok kısa sürede geleceğimize inanıyorum” dedi.