Bergama Öğretmen Evi’nde Kuzey Ege Sorunları ve Çözümleri konulu toplantı Ak Parti İzmir 2. Bölge 1. Sıra Milletvekili Adayı Sayın İbrahim Turhan’nın katılımıyla gerçekleştirildi.
Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper’in Kuzey Ege Sorunları ve Çözümleri konulu sunumunda ilk konu Yenilenebilir Enerji Kaynaklarıydı.” Tüm Dünyada Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına yapılan yatırım hızla artmakta ancak Türkiye’ye baktığımızda bu sektöre yapılan yatırım ve elde edilen gelir çok düşük bir düzeyde. Bu nedenle ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılacak olan yatırımlarda tüm Organize Sanayi Bölgelerinde 5. Derece Teşvik uygulaması gerekmektedir.” diye konuşan Ürper, Kozak yolu sorununa değindi. Kozak yolunun elverişsizliği nedeniyle Ticaret Odası Olarak üyelerimize daha rahat ve kullanışlı bir yol gerekmekte aynı zamanda bu yolun değişmesiyle tarihiyle ve tarihi eserleriyle önde gelen şehrimizin dokusuna bu yol sebebiyle gelen tahribat engellenecektir diye ifade etti.
Bir diğer sorunun da doğalgaz olduğunu söyleyen Ürper, “ Doğalgaz Aliağa’ya kadar geldi. Ancak bölgemizde henüz bu hizmet sağlanmamaktadır. Dönem koşullarına bakıldığında ülkenin ve de bölgenin gelişimine katkı sağlamak için Ege Kentleri olan Bergama, Dikili ve Kınık’a da bu hizmetin sağlanması gerekmektedir.” İfadelerini kullanan Ürper konuşmasına şöyle devam etti: “ Bölgemizden öte Ülkemizin bir diğer sorunu da Kozak Çamfısıtığı. Son dönemde bölgemizde yetişen çam ağaçlarında sebebi henüz tam belirlenemeyen bir hastalık var. Bu hastalık sebebiyle yılda 200 milyon TL yi bulan gelir kaynağı yıllık 20 milyon TL ye kadar düşmüş durumda. Ülkemize doğal olarak gelen bu gelirin bu gibi sebeplerle daha da gerilere gitmemesi için bölgemizde kurulacak bir Çamfıstığı Araştırma Merkezi kurulması gerekmektedir. Bu merkez sayesinde ağaçların durumu her yıl kayıt altına alınacak ve bu kayıtlar sayesinde oluşabilecek olası bir tehlikeye karşı önceden önlem alınabilecek.”dedi. Eczacılığın doğduğu kent Bergama’da bir Eczacılık Fakültesi’nin de kurulması gerektiğine değinen Ürper, Bölgenin turizmi için tarihi yapıların restorasyonuna ve çıkan tarihi eserlerin sergilenmesi için yeterli olmayan Müze’nin bir ikincisinin açılması gerektiğini belirtti.
İZBAN’ın Bergama’ya kadar gelmesi projesinin bir an önce hayata geçirilmesi konusuna da değinen Ürper, sunumunu sonlandırdı.
Ürper’in sunumunun ardından söz alan Ak Parti 2. Bölge 1. Sıra Milletvekili Adayı İbrahim Turhan, sözlerine şöyle başladı: ”Yenilenebilir Enerji hayati bir öneme sahip bulunmaktadır. Türkiye’nin bu sektörde 120 milyar dolarlık bir yatırım yapması gerekmektedir. Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper’in de ifade ettiği gibi yenilenebilir enerji parçalarının önemli bölümleri yurtdışında üretilmektedir. Bu nedenden dolayı yapılan araştırma sonucunda her yıl 12 milyar dolar dış ticaret açığı oluşmaktadır.” diye konuşan Turhan, sözlerine şöyle devam etti: “ Sayın Başbakanımızın da bu konuda çalışmaları mevcut. Parçaların Türkiye’de üretilmesi için çalışmalar başlamış durumda. Aynı zamanda sektörün bu bölgede gelişmesi maliyetleri önemli ölçüde düşürmektedir. Bu nedenle Yenilenebilir Enerji Sektörünü bu bölgede geliştirmeyi düşünüyoruz. ABD ziyaretimizde bu sektörde önde gelen firmalardan birine de Bergama ve Aliağa’yı yatırım için önerdik. Bu sektörde 500 ila 600 milyon dolarlık bir yatırım bekliyoruz.” İfadelerini kullandı. Yatırım teşvik uygulamalarında iller bazındaki uygulamayı ilçeler ve bölgeler olarak daraltılacağını belirten Turhan, bu sayede çok gelişmiş illerde bulunan az gelişmiş ancak gelişmeye müsait bölgelerin devlet desteklerinden daha çok yararlanabileceğini ifade etti. Aynı zamanda katma değeri yüksek olan yatırımlarda cirosu belli bir miktarın üzerindeyse ve bu sektörde belli bir miktarı ihraç ediliyorsa o bölgenin serbest bölge ilan edilmesinin planlandığını belirtildi.
Ulaşım konusuna da değinen Turhan,Kuzey Ege Ulaşım planımız bulunmakta. Bergama da bu ulaşım projesinin içinde, Antalya’dan İzmir’e, İzmir’den Ankara’ya, İzmir’den İstanbul’a geniş bir hızlı tren ağı kurulması için çalışmalar başladı.”sözlerini ifade etti. Aynı zamanda İzmir’den İstanbul’a da bir otoban yapımı başlatılacağını belirten Turhan, İZBAN hattının yakın zamanda Bergama’ya ulaşacağını belirterek konuşmasını sonlandırdı.