Çandarlı Körfezine yapılacak ve dünyanın 10. büyüklükteki konteynır limanı olacak Kuzey Ege Limanı için Zeytindağ Beldesinde yöre halkını bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan yüklenici firma temsilcisi Arda Altınok “2013 yılında Çandarlı limanına ilk gemi yanaşacaktır. 2’inci aşama dilimi alt yapı aşamaları 600 milyon Euro olarak şu an tamamlanmıştır. 2009 proje aşaması, 2010 ihale aşamaları olarak tamamlanacak olup 2011 yılında inşaata başlanacaktır. Bu Liman tamamlandığında yılda 4 milyon TEU gemi giriş çıkış yapacaktır” dedi
Hafta içinde Bergama Zeytindağ’da, Kuzey Ege Limanı Projesi hakkında bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Zeytindağ ve Çandarlı Belediye Başkanlarının yanı sıra siyasi parti temsilcileri, Bergama Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman, katıldı.
Zeytindağ Belediye Başkanı Feridun Ergün yaptığı açıklamada, “Biz, bir an önce limanımız yapılsın, halkımızı burada istihdam edelim istiyoruz. Öncelikle burada istihdamın Zeytindağ halkından olmasını istiyoruz. Önce can sonra canan diye düşünüyoruz,” dedi. Ergün konuşmasını “Şu da bilinsin ki biz kimsenin arazisini istimlâk etmiyoruz, ettirmiyoruz. Zaten 4 bin 500 dönüm Maliye’nin arazisi var. Birde deniz dolgusu olarak bin dönüm eder” 5 bin 500 dönüm arazi alt yapı için hazır arazi mevcut” şeklinde sürdürdü. Ergün “Bu Liman Dünya’ da ilk 10 limandan birisi olacak, yöremizden herkesin buraya sahip çıkmasını istiyoruz, diyerek” sözlerini tamamladı. .

Liman projesinin sunumunu yapan Çevre Mühendisi Çetin Çakır; “İnşaat sırasında yaklaşık 125 kişi, işletme aşamasında ise yaklaşık 130 personelin çalıştırılması öngörülmekte olup bölgede önemli bir ekonomik hareketlenmenin yaşanması beklenmektedir. Burada yaklaşık 250.000 m3 hazır beton ise İzmir, Aliağa ve Bergama ilçelerindeki hazır beton fabrikalarından temin edilecektir. Günümüzde hızla gelişen konteynır taşımacılığına paralel olarak artan yük talebini İzmir Alsancak Limanı da karşılayamaz duruma gelmiştir” dedi. .
Yüklenici firma olan Altınok Firmasının Genel Müdür Yardımcısı Arda Altınok ise yaptığı açıklamada; 2013 yılında Çandarlı limanına ilk gemi yanaşacaktır. 2.aşama dilimi alt yapı aşamaları 600 milyon Euro olarak şu an tamamlanmıştır. 2009 proje aşaması, 2010 ihale aşamaları olarak tamamlanacak olup 2011 yılında inşaata başlanacaktır. Bu Liman tamamlandığında yılda 4 milyon TEU gemi giriş çıkış yapacaktır” dedi.
Sunum sonrası söz alan bölge Çiftçileri limanın yapılacak olmasından dolayı tedirgin olduklarını söylerlerken “ Bu liman yapılırken arazilerimizde ektiğimiz ürünümüz mutlaka zarar görecek bunu kim karşılayacak” diye sordular. .
KAHRAMAN “BÜYÜK YATIRIMLARIN BEKÇİSİ OLMAMALIYIZ” .
Bergama Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman’ da yaptığı konuşmasında “böylesine büyük bir limanın bölgemizde yapılması bizim için büyük bir şans ve mutluluk verici biz Ticaret odası olarak Zeytindağ belediyesine her zaman destek olmaya hazırız. Başkaları burada büyük yatırımlar yaparken biz bekçiliğini yapmayalım, burada bizlerde ne gibi işler yapabiliriz ne gibi yatırımlar yapabiliriz hepimiz bunun hesabını yapalım,” dedi. Liman olayının artık yapım aşamasına geldiğini söyleyen Melih Kahraman “limanı sadece inşaat süresince bir rant kapısı olarak görmemeliyiz” dedi. Liman konusunda gelişmelere ve doğacak yeni ticari potansiyele hazırlıklı olunması gerektiğini söyleyen Kahraman “eğer bu yapılmaz ise boşluğu biz istemesek de başkaları dolduracaktır” dedi. Melih Kahraman limanın bölge ekonomisine çok büyük katkı sağlayacak çok önemli bir olay olduğunu vurgulayarak limanın nakliye sektörü içinde ciddi fırsatlar doğuracağını belirtti.