“Çandarlı Körfezine yapılacak Kuzey Ege Konteynır Limanı ihalesi Ağustos ayında gerçekleştirilecek.
Tersane yapımının bakanlıkça uygun görülmediğinden, sadece konteynır limanı ihaleye çıkarılırken, Mendirek aşaması Ulaştırma Bakanlığı tarafından ihaleyle yaptırılacak
Kalan kısmının, yap işlet devret modeli ile yapılacak liman ihalesine; Hollanda, Kore, İspanya, İsveç ve İngiltere olmak üzere beş ülkeden talep geldi 1976 yılından beri devletin ilgili birimlerinin gündeminde olan ve son beş yılda büyük aşama kaydedilen Kuzey Ege Limanı iki aşamada yapılacak.
Limanın mendirek ihalesi Ulaştırma Bakanlığınca ihale edilirken Bakanlık 600 milyon liraya mal olacak mendirek yapımı için 2009 bütçesinden 397 milyon lira kaynak ayırdı.
TERSANEDEN VAZGEÇİLDİ
Ulaştırma Bakanlığı tersane yapımını uygun görmez iken 2012 yılında tamamlanması beklenen limanı 49 yıllığına yap- işlet- devret modeli ile ihale ediyor.
Şu ana kadar İsveç, Hollanda, İspanya, Güney Kore ve….. ile bir Türk şirketinin yap-işlet-devret modeli için başvurduğu belirtilirken.limanın Yıllık 20 milyon ton kapasite ile ülkemizin birinci, dünyanın onuncu büyük konteynır limanı olurken 15 bin kişiye de iş imkanı sağlaması bekleniyor.