Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Geleceğe Miras Bergama” projesi tanıtımı için Bergama’ya geldi.
İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban’ın da katıldığı programda Bakan Ersoy, Protokol tarafından Bergama Asklepion’da karşıladı. Bergama Ticaret Odası Başkanı Lütfi Kolat ve Meclis Başkanı Tahir Erdoğan’ın da Bergama Ticaret Odası’nı temsilen katıldığı programda Bakan Ersoy, Bergama Antik Kenti’nin, ulusal ve uluslararası alanda hak ettiği yeri alması için hazırlanan “Geleceğe Miras Bergama” projesini tanıttı.
Konuşmasına “Bergama Antik Kenti hak ettiği yerde olacak” diyerek başlayan Ersoy; “Bergama’nın turizmden alması gereken payı arttırmak için bu projeyi hazırladık. 1 Milyar TL bütçesi olan bu projenin meyvelerini 4 yıl içinde adım adım göreceksiniz. Bergama’yı gece turizmine hazırlayacağız. Bu yıl içinde Asklepion’u, 2025’te de Akropol’ü ışıklandırıp, gece saat 00:00’ye kadar ziyaret edilebilir hale getireceğiz. Akropol’deki “Zeus Sunağı” temelini orijinal taşlar ile görünür hale getireceğiz. Bildiğiniz gibi Bergama Akropol’de dünyanın en dik antik tiyatrolarından biri mevcut. Bu tiyatroyu orijinaline uygun şekilde restore edeceğiz. Asklepion’daki sütunlu yola, Kızılavlu’na, Akropol’deki yürüme güzergahlarına ve yönlendirme tabelalarına da bu proje kapsamında gerekli çalışmaları uygulayacağız. Hızlı ve etkili bir şekilde gerekli düzenlemeleri yaparak Bergama Amfitiyatrosu’nu da turizme kazandıracağız” dedi.

Sözlerine; “Yabancı heyetlerce yürütülen kazı çalışmalarının başına Türk bilim insanlarından koordinatörler görevlendiriyoruz. Bergama’ya da AİGAİ Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin’i Koordinatör olarak görevlendirdik. Böylece Türk arkeoloji tarihinde 163 yıl aradan sonra yeni ve ‘milli’ bir sayfa açıyoruz” diyerek devam eden Ersoy; “Bergama’nın yüzde 60’ı kazılmış durumda. Artık bu istisnai antik kentimizi ‘kazıların 12 aya yayılması’ uygulamamıza dahil ediyor ve ‘Geleceğe Miras Bergama’ projemiz ile çok kapsamlı ve yoğun bir mesai başlatarak işleri hızlandırıyoruz” diyerek Bergama’yı ‘kültür’ ve ‘turizm’ alanında güzel günlerin beklediğini dile getirdi.

Ardından Bergama Belediyesi Ilıca Sosyal Tesisleri’ne geçen Bakan Ersoy, burada turizm işletmecilerinin, muhtarların, oda başkanlarının, basın mensuplarının ve vatandaşların sorularını yanıtladı.