İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından KOSGEB’in vizyon ve destekleri hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Bergama Ticaret Odası işbirliği ile meclis salonunda düzenlenen toplantıya çok sayıda KOBİ temsilcisi katıldı. Toplantıda KOSGEB Kobi Uzmanı Dr. Özgür ARMANERİ ve Kobi Uzmanı Sibel TİMİSİ konuşmacı olarak yer aldı.

Uzmanlar KOSGEB’in geçtiğimiz yıl yayınlanan 6 destek programını açıkladı. Toplantıda KOSGEB’in altı destek programından beş destek programı proje odaklı olduğu bildirildi. Uzman TİMİSİ, KOSGEB daha önceki yıllarda imalatçı firmalara destek verdiğini son yıllarda KOBİ diye adlandırdıkları işletmelere de destek verdiğini belirtti. Ayrıca hazırlanan destek programları KOSGEB’in genişleyen hedef kitlesinin ihtiyaçlarına ve beklentilerine cevap verebilecek nitelikte hazırlandığı ifade edildi. KOSGEB’in, Ar-ge ve İnovasyon faaliyetleri, girişimcilik destekleri, makine ve donanım ihtiyaçlarının karşılanabileceği gibi birçok proje odaklı destek programlarının olduğu anlatıldı.

Uzman TİMİSİ, Proje odaklı bir destek olarak geçtiğimiz aylarda İtalya’ya düzenlediğimiz iş gezisini örnekleyerek Bergama’da proje odaklı destek alan tek kurum olduğumuzu belirtti. Bergama Ticaret Odası’nın KOSGEB Kuzey Hizmet Merkez Müdürlüğü’ den aldığı destek kapsamında birçok KOBİ’nin bu destekten yararlandığını ve bu iş gezisi sayesinde KOBİ’lerin proje odaklı destekleri tanınmasına Bergama Ticaret Odası’nın vesile olduğunu belirtti.

Uzman ARMANERİ, KOSGEB Kuzey Hizmet Merkez Müdürlüğü olarak kullandırdıkları kredilere göre geçtiğimiz yıl Türkiye üçüncüsü olduğunu ve bu yıl açıklanan verilere göre iki aylık süre içinde Türkiye birincisi olduklarını belirtti. Geçtiğimiz yıl web sitesindeki bilgilere ve evraklara kolay erişimi ile KOSGEB’ in web sitesi birincilik ödülüne layık görüldüğünü ifade etti.

Altı farklı destek programlarını ayrıntılı bir şekilde açıklayan Uzmanlar, KOBİ temsilcilerinin sorularının cevaplamalarının ardından sona erdi.