KOSGEB Kobi Gelişim Destek Programı Teklif çağırısı Bergama Ticaret odası toplantı salonunda KOSGEB Uzmanı Erçin Adıgüzel’in sunumuyla gerçekleştirildi.
KOSGEB yapısı hakkında genel bilgiler vererek konuşmasına başlayan Adıgüzel, genel destek programları hakkında da katılımcıları bilgilendirdi.

KOBİGEL’in 3 farklı proje çağrısından oluştuğunu belirten Adıgüzel, hızlı büyüyen Kobi’lerde kapasite geliştirme, Bilişim teknolojileri Kobi’lerinin geliştirilmesi ve KOSGEB destekli girişimcilere ivme kazandırma projelerinden oluşan çağrının 1 Temmuz 2016 tarihine kadar başvuru süresi olduğunu söyledi. Projede hedeflenen amaca odaklanılarak projeyi bu amaca bağlı olarak yazmak gerektiğini söyleyen Adıgüzel, KOBİGEL proje çağrısının detaylarını şöyle anlattı: “Bilişim teknolojileri Kobi’lerinin geliştirilmesinde nace kodlarınız 26, 62, 63.1 ise bu projeye başvuruda bulunabilirsiniz. Projeye başvuru şartları arasında 01.01.2016 tarihinde kurulmanız gerekiyor, 2015 yılı net satış hasılatınızın 100 bin TL olması gerekiyor ve bilanço esasına göre defter tutulmuş olması gerekiyor. Proje süresi en az 6 ay en çok 12 ay olmak üzere geri ödemesiz 100 bin TL geri ödemeli 250 bin TL destek alabiliyorsunuz, ek olarak makinalarınızın yerli malı belgesi varsa bu destekler artabiliyor. Bu destek birimi altında hibe olarak personel desteği 75 bin TL olarak belirlenmiştir. Bir diğer önemli konu da tüm giderler KDV hariç olarak destekleniyor. Bir diğer proje çağrısı olan hızlı büyüyen Kobi’lerde kapasite geliştirmede ise nace kodunuz 11, 12, 41, 42 veya 43 değilse bu projeye başvuruda bulunabilirsiniz. 01.01.2014 tarihinden önce kurulmuş ve bilanço hesabına göre defter tutulması gerekiyor. 2015 yılı satış verilerine göre 500 bin TL kar etmiş çalışan sayısı en az 5 olan ve 2014 ile 2015 yılı istihdam veya net satış hasılatı ortalaması %20 olması gerekiyor. İşletme bu %20 lik oranı personel veya karda yakalarsa projeye başvuru hakkı kazanabilir. Toplam 600 bin TL’lik destekten %60 oranında destek alabilirsiniz “dedi.

Sunumun ardından KOSGEB girişimcilik eğitimi alan 8. Dönem katılımcılarına Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Erdoğan ve Genel Sekreter Gülay Koç sertifikalarını takdim etti.