KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürü Özgür Armaneri Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper’i makamında ziyaret etti.

KOSGEB Müdürlüğü olarak iki ayda bir düzenli olarak Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başlatacaklarını ve iş fikri hazır olanlara öncelik tanıyacaklarını ifade eden Armaneri KOSGEB’in değişen içeriği hakkında Ürper’e bilgi verdi.

Belediyeler ile Mesleki Odaların minimum 20 iş yerinin olacağı ‘İş Geliştirme Merkezi’ açmak için KOSGEB’den 850 bin TL ye kadar destek alınabileceğini belirten Armaneri bu “İş Geliştirme Merkezinde iş kuran her girişimciye KOSGEB olarak 100 bin TL destek verdiklerini söyledi. “KOSGEB’in birçok desteği girişimciler ya da işletme sahipleri tarafından bilinmiyor. Örneğin ‘İşbirliği Güç birliği’ destek programından yararlanabilmek için 5 işletmenin bir araya gelmesi gerekiyor. Genellikle aynı iş kolundaki işletmeler birleşmeye çalışıyor ancak her işletmenin aynı iş kolunda olması gerekmiyor birbiriyle bağlantılı 5 iş kolu birleşerek bu destekten faydalanabilir. Revizyona uğrayan desteklerde artık bu destek programı altında başvuru yapıldığında 1 milyon TL’ye kadar KOSGEB’den destek alabilecekler. Orta-Yüksek ve Yüksek teknoloji alanlardaki ortak imalata yönelik projelerde ise yani en az üç işletmenin birleşmesi ile 1.5 milyon TL’ye kadar KOSGEB’den destek alabilecekler ” dedi.

Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, Armaneri’ne verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederek sözlerine şöyle devam etti: “KOSGEB yeni iş kollarında girişimci adaylarının faaliyete geçebilmesi için çok önemli bir yere sahip. Ticaret Odası olarak bölgemiz ekonomisinin gelişmesi için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Ancak bu eğitim sonunda sertifika almakla iş bitmiyor. Girişimcilerin kurs sonrasında işlerini kurma ve projelerin sunumu sırasında sizlere de büyük iş düşüyor. Sizlerle birlikte maksimum düzeyde girişimci adayının bu desteklerden faydalanarak iş kurmasını sağlamayı temenni ediyoruz” dedi.