Ege Bölge Kan Merkezi Bölge Müdürü Dr. Gökay Gök’ün Toplum Liderleri seminerine Bergama Ticaret Odası’ndan Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Erdoğan ve Genel Sekreter Gülay Koç, katıldı. Türk Kızılay’ının yapısı hakkında konuklara bilgi veren Gök, Kızılay’ın bir uluslararası kuruluş olması nedeniyle sadece Türkiye’de değil dünya ülkelerinde de büyük sorumluluğu olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: ” Türk Kızılay’ının yakın tarihe kadar işleyişi çok kötüydü. Her kan ihtiyacı olan özellikle negatif grupta ise çok büyük sorunlarla karşılaştı. Her kurum ve hastane kendi kan havuzunu oluşturmak zorunda kaldı ve bulunan kanlarda ise güvenli kan mı değil mi bu belli değildi. Bu olumsuzluklar nedeniyle de Kızılay’a karsı bir ön yargı oluşmuştu. Ancak artık bu böyle değil. Son sistem laboratuvar ortamında analizler yapılarak bağışlanan kanlar koruma altında tutuluyor. Kan bağışı kampanyaları ile bağışı önemli oranda arttırdık. Yine de gelişmiş ülkelerde gönüllü kan bağışı %5 iken bizde hala %2.5 yani hala gelişmekte olan bir ülkeyiz. Bu oranı arttırmalıyız. Bir diğer konuysa özellikle yaz aylarındaki kan bağışı sayısı. Aylık 1500 ünite kan talebi olurken bu aylarda 800 ünite kan girişi oluyor. Kan vermeyi bir vatandaşlık görevi olarak görmeli ve düzenli kan bağışında bulunmalıyız. Lütfen bu sorumluluğunuzu unutmayalım” dedi.

Kan bağışı sorgulama formunun öneminden bahseden Gök: “Bu formda mahrem sorular yer almaktadır bunun sebebi ise kanda oluşabilecek olası hastalığa karşı önceden bilgi edinmektir. Peki bunu neden yapıyoruz? Kanda bir virüsün tespit edilme süresi 1 yıldır; bu nedenle formdan elde edilecek bilgiler ve sorulara vereceğiniz doğru yanıtlar bizler için çok önemli. Kanda oluşabilecek olası riskler azaltılması ve analiz süresinin kısaltılması için 180 milyon TL’lik yeni kurulan sistem ile artık 18 gün içerisinde kana bulaşan virüs tespit edilebiliyor” dedi. İlik nakli ve kök hücre tedavisinin büyük öneme sahip olduğuna değinen Gök bu tedavi ile hastanın %80 olasılık ile iyileştiğini belirterek bu alandaki bağışlara da önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

Sunum Sonunda Ege Bölge Kan Merkezi Bölge Müdürü Dr. Gökay Gök, Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper’e, teşekkür belgesi takdim etti.