Yunanistan’dan milletvekilleri ve valilerin katıldığı toplantıda Ege’nin barış denizine dönüştürülmesi için mülteci sorununun çözümünün şart olduğuna dikkat çekildi. Yunanistan’daki Türk yatırımlarının artması için bürokratik engelleri kaldıracaklarını söyleyen Yunanlı siyasetçiler, Türkiye’nin ekonomik krizinde çıkışını da örnek aldıklarını vurguladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Bergama Ticaret Odası’ndan Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, İlçe civar Ticaret Odası Başkanları, Yunanistan Başkonsolosu Theodoros Tsakiris, Yunanistan’dan turizm örgütleri, milletvekilleri, deniz ve havayolu şirketlerinin satış müdürlerinin katılımıyla ‘Kuzey Yunanistan Eyalet Valiliği Ege Bölgesi’nde adalar arasında ulaşım ağı’ konulu toplantı yapıldı.
İTO Başkanı Demirtaş, Ege’nin iki yakasında ulaşımın geliştirilmesi için Yunanlı armatörlerin çalışması gerektiğini belirterek, “Bu coğrafyada Tanrı bizi beraber yaşamaya mahkum etmiş. Bizim topraklarımız burası. Dünyanın en güzel coğrafyası. Keşfedilmemiş bir kuzey Ege var ki orası 12 ay turizm yapılabilir bir yer. Ege artık bizi ayıran değil birleştiren bir deniz. Bırakın ana karayı Ege adalarıyla bile ulaşım istediğimiz düzeyde değil. Ege’nin iki yakasını ve Ege adalarını dantel gibi örmek zorundayız. Birikimi, gemi filosu olan dünyada bu işi en iyi bilen Yunanlı armatörlerin burada çalışması gerekir. Bizde vize konusunda sorun yok. Kapıda vize uygulaması başladı. Türkiye’de 600 Yunanlı işadamı var ama Yunanistan’da 20 Türk işadamı var. Yatırım yapmak istemediğinden değil yapamadığından. Bürokrasi bunu engelliyor” dedi.
İTO Başkanı Demirtaş, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ı İzmir’e davet ederek İTO’da ağırlamak istediğini söyledi.