İzmir Tahkim Derneğinin tanıtım ve bilgilendirme yapmak amacıyla ticaret odaları ve yerel yönetimlere yaptığı ziyaretler kapsamında bir sonraki durağı olan Bergama Ticaret Odasını ziyaret etti.
BERTO Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper’in makamında gerçekleşen görüşmeye İZTA Yönetim Kurulu Başkanı Hatice Meral Uyar ve Yönetim Kurulu Üyeleri katılımda bulundu.
İZTA derneğini kurulma sebeplerinden bahseden Yönetim Kurulu Başkanı Uyar gerçekleştirilen ziyaretlerle amaçlarının dernek hakkında bilgilendirme ve tanıtım yapmak olduğunu belirtti. Derneğin faaliyetlerinden tüm oda üyelerinin haberdar olması adına Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper ile fikir alışverişinde bulundu.
Kelime manası sağlamlaştırma olan Tahkim’in süreçleri , Tahkim Kurumlarının tarihçesi ve uygulandığı ülkeler hakkında bilgiler veren Uyar , Tahkim kararlarının uygulamadaki yararlarına değindi.
Gittikçe daha önemli hale gelecek Tahkim Kurulu kararları , anlaşmazlık taraflarının beyanı doğrultusunda hakim kararı gibi etkili olacak. Bu durumun yargısal tıkanmaları gidermede çok yararlı olacağını belirten Ürper oda üyerimizin bu durumdan haberdar olabilmeleri ve yararlanmaları adına gerekli girişimlerin yapılacağını belirtti. Genel itibariyle uluslararası anlaşmazlıklarda uygulanan tahkim kararlarının Türk hukuk sistemine rahatlama getireceğine değindi. Ancak tahkim süreci öncesinde yapılacak iş sözleşmelerinin doğru ve eksiksiz olması gerektiğini, bu durumun hem Tahkim Kurumunun işini kolaylaştıracağının hem de daha sağlıklı kararlar verileceğinin altını çizdi. Ayrıca konuyla ilgili Bergama Ticaret Odasında gerçekleştirilecek bir toplantı organize edileceğini belirtti.