Bergama Ticaret Odası’nı ziyarete gelen İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli’yi Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, Yönetim Kurulu Üyeleri Tahir Erdoğan, Ali Sarıl, Azam Ziya Güç ve Gülay Koç ağırladı.
Bir bölgenin gelişmesinde devlet desteğinin çok önemli olduğunu belirten Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper, bölgemizde yaşanan sorunları çözebilmek ve her yönden gelişebilmek için devletin bizlerin yanında olmasının büyük yarar sağlayacağını söyledi.
Ürper, Bergama Organize Sanayi Bölgesi hakkında İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli’ye bilgi verdi. Geleceğin sektörü olan Yenilenebilir Enerji sektörünün Bergama OSB’de büyümesi için yapılan çalışmaları anlatan Ürper, konuşmasına şöyle devam etti: “Bergama Organize Sanayi Bölgesi yaptığımız çalışmalar sonucunda yatırıma hazır olarak beklemekte. Ancak Devlet Teşvik Uygulamasında 1. Bölge olduğumuz için yatırımcı çekemiyoruz. Dünyada Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına yapılan yatırım hızla artmakta ancak Türkiye’ye baktığımızda bu sektöre yapılan yatırım ve elde edilen gelir çok düşük. Bu nedenle ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılacak olan yatırımlarda tüm Organize Sanayi Bölgelerinde 5. Derece Teşvik uygulaması gerekmektedir. Bu sayede bölgemiz ekonomik ve sosyolojik olarak gelişme kaydedecektir” dedi.
Kozak çamfıstığı sorununa değinen Ürper : “Kozak’ta bulunan çamfıstıklarından çok büyük gelir elde edilmekte yaklaşık 100 milyon TL; ancak çamfıstıklarından elde edilen gelir son yıllarda küresel ısınma ve mevsim değişimi nedeniyle oluşan hastalıklardan dolayı çok büyük düşüş göstermiş durumda. Çamfıstıklarındaki sorunlar ve hastalıklar ilerleyen zamanlarda da artarak devam edecektir. Bu gibi nedenlerden oluşan kaybı önlemek için bölgemizde fıstık araştırma merkezi kurulması gerekmekte. Bu konuda da sizlerin desteğinizi bekliyoruz” diye konuştu.
Ürper, bölgenin turizm değerlerini pazarlamak, buna bağlı olarak turizm potansiyelini arttırmak ve farkındalık yaratmak için Bergama Ticaret Odası öncülüğünde başlatılan ‘Kuzey Ege’nin İncileri’ hakkında Sürekli’ye bilgi verdi. Kuzey Ege ilçelerinin Kaymakamları, Belediye Başkanları ve Ticaret Odası Başkanları ile yürütülen projeyle turizmin Kuzey Ege’de canlanmasının hedeflendiğini belirten Ürper konuşmasına şöyle devam etti: “Bölgemiz bazı yönleriyle turizme hazır değil; yatak sayısı, restorasyon gibi. Sizin de projemizde yer almanızı ve bizlere destek olmanızı isteriz” dedi.
Ürper’i dinleyen İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli konularla alakalı gerekli çalışmaları yetkileri çerçevesinde yapacağını belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “ Öncelikle yenilenebilir enerji sektörü için gerekli araştırmaları ve çalışmaları yapacağız. Kuzey Ege’nin İncileri Projeniz de bölgenin turizm potansiyeli için çok önemli bir yere sahip. Çünkü gelecekte turizmin kalbi Kuzey Ege’de atacak. Projenize ben de dahil olmak isterim. Bölgenin Ticaret Odası, ilçe teşkilatı ve STK’ları ile birlikte çalışarak bu bölgenin sorunlarını çözecek ve büyüyeceğiz” diye konuştu.