Bergama Organize Sanayi Bölgesi’ne bir iyi haber İzka’dan

Bergama Organize Sanayi Bölgesi, İzmir Kalkınma Ajansı’nın Sanayi Bölgelerini Geliştirme Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’ndan yararlanmaya hak kazandı. 2. 5 milyon lira bedelli Bergama Organize Sanayi Bölgesi Alt Yapı Geliştirme Projesi’ne İZKA 1.5 milyon lira kaynak sağlayacak. Projenin kalan 1 milyon liralık bölümü ise Bergama OSSB tarafından karşılanacak. 24 ay sürecek proje sonunda Bölge’nin temiz su, pissu, yağmursuyu, arıtma şebekesi ile yaklaşık 1. 2 km yolun alt yapısı tamamlanacak.
Bergama Organize Sanayi Bölgesi(BOSBİ) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever; “BOSBİ, 1997 yılında Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın öncülüğünde kuruldu. Ancak, mali kaynak yetersizliği sebebi ile bu güne kadar altyapı çalışmalarına başlayamamış bir organizemizdi. Son 6 ay içerisinde bölgede oluşturduğumuz sinerji ve ahenkli çalışma sayesinde başta Bergama Kaymakamı Uğur Kolsuz olmak üzere, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper, Bergama OSB Müteşebbis Heyet Başkanı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı H. İbrahim Gökçüoğlu, BOSBİ Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile birlikte organizemizin sorunlarının çözümü için yoğun çaba içerisindeyiz. Bu çalışmalarımıza geçmiş dönem Bergama Belediye Başkanı Raşit Ürper de ciddi destekler veriyor. İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın talimatları ile İzmir- Çanakkale yolu üzerindeki kavşak çalışmaları Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından başlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun destekleri ile Soğancı köy yolunun organize sınırının kenarından geçecek şekilde yapılması ve BOSBİ’yi İzmir- Çanakkale yoluna bağlayan 500 metrelik ana yol yapım çalışmaları hızla devam ediyor. Organizemizin en büyük problemi olan elektrik enerjisi için TEİAŞ ve TEDAŞ’tan ilave 5 MW enerji müsaademizi geçen hafta aldık” dedi.
Emeği geçenlere teşekkürler
Vatansever, İZKA’nın onayladığı 1,5 milyon TL ’lik projenin BOSBİ altyapı çalışmalarına ivme kazandıracağını dile getirerek, “Çalışmalarımız en son tuğlayı koyana kadar aralıksız devam edecek. 2015 yılı sonunda Bölgemizde fabrika bacaları yükselmeye başlayacak. Hedefimiz kısa zamanda en az 5 bin kişiye istihdam sağlayarak istihdam sorununun çözümüne bir nebze olsun katkıda bulunmak. Bu hedef doğrultusunda emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ediyoruz “diye konuştu.
KUTU…KUTU…
Yatırım ve teşvik desteği için çalışıyoruz
Bergama OSB’nin, yerli ve yenilenebilir enerji sektörü için makina, cihaz ve kompanentlerinin üretileceği bir merkez olma vizyonu ile enerji sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmaların kümeleneceği, ülkemiz için örnek bir üretim bölgesi olarak tasarlandığını kaydeden Vatansever, “Bu alanda çalışacak firmalara yerli üretim için yatırım desteği ve teşviklerin artması için başta Enerji Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm merciler nezninde yoğun çaba içerisindeyiz. Saydığım tüm bu çalışmalarda BOSBİ’nin yüzde 70 katılım payına sahip olan EBSO ve iki dönemdir birlikte çalışmaktan onur duyduğum, EBSO Yönetim Kurulu BaşkanıEnder Yorgancılar’ın desteği bizim için çok önemli. Başkanımız her zaman yanımızda. Bu vesile ile kendisine teşekkür ediyorum” dedi.