20.08.2014 tarihinde Bergama Ticaret Odası Toplantı Salonunda saat 14:00’da İZKA Destekleri Bilgilendirme Semineri gerçekleştirildi.

Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Erdoğan’ın seminer hakkında kısa bilgi vermesinin ardından sözü İZKA Proje Yönetim Biriminden İpek Kocaoğlu’na bıraktı.

İZKA’nın birimleri, yürütme organları, destek vereceği alanları belirleme yöntemleri hakkında bilgi veren Kocaoğlu, geçmiş yıllarda İZKA desteklerinden yararlanan 440 proje olduğunu ve projelere yaklaşık 14 milyon TL harcandığını belirtti.

12 Eylül’e kadar geçerli olacak Bilgi Toplumuna Dönüşüm ve Bilgi iletişim Teknolojileri Mali Destek Programı ve kar amacı gütmeyen Organize Sanayi Yönetimlerinin faydalanabileceği destekler hakkında bilgi verildi. İZKA’nın gelecek yıllarda bölgelerin ekonomik yapısına ve faaliyet alanlarına göre mali destek programları hazırlanacağında bahsedildi.

İZKA’nın mali destekte bulunacağı alanlara vatandaşın oylamaları sonucunda karar verildiğini ve girişimcilerin mali destek programlarından yararlanabilmesi için İZKA’nın bünyesinde Projem İzmir Teknik Yardım Masası oluşturulduğu belirtildi. Bu hizmetle belirli günlerde İZKA’da bulunan proje danışmanları ile proje hazırlamada ücretsiz yardım yapıldığından, eksik yada zayıf projeler tamamlanarak girişimcinin mağduriyetlerinin giderildiğinden bahseden İpek Kocaoğlu, katılımcılardan gelen soruları yanıtlamasının ardından semineri sonlandırdı.