Dünyanın en büyük turizm fuarı olan ve bu yıl 46.sı düzenlenen ITB Uluslararası Turizm Fuarı sona erdi.
7-11 Mart tarihleri arasında devam eden fuarda, Bergama ve Dikili; tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle fuarda yerini aldı.
ITB Berlin Fuarı, Almanya’nın başkenti Berlin’de Messe bölgesindeki 160 bin metrekarelik alanda 26 salonda gerçekleşirken, Türkiye’den 127 katılımcı, 3 bin 79 metrekarelik alanda tanıtım yaptı.26 salonun tümü değişik ülkeler tarafından tutuldu.
Dünyada, 187 ülkeden 10 bin 644 firmanın yer aldığı ITB Berlin Fuarı, küresel turizm trendinin belirlendiği yer olarak biliniyor.
Yoğun katılımla gerçekleşen fuarda;her yıl yüzlerce turiste ev sahipliği yapan,Bergama ve Dikili; Bergama Ticaret odası Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri tarafından en iyi şekilde tanıtıldı.
Akropol ve zeus sunaklarının eşsiz güzelliğinin ışıklı görselleriyle Bergama Ticaret odası standı na çok sayıda ziyaretçi geldi. Bergama Ticaret odasınca yaptırılan Akropol, asklepion, zeus sunağı görsellerinin bulunduğu bin adet dağıtımı yapılan magnetlere ve Bergama’nın tanıtımının yapıldığı dört bin adet Almanca ve İngilizce broşürler ile zeytinyağı sabunlarına ve turizmci üyelerimizin broşürlerine de yoğun talep oldu. Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman “Amacımız memleketimizi en iyi şekilde tanıtabilmek. Bölgemizde çok güzel değerleri barındırıyoruz, bunların en iyi şekilde dışarıda duyurabilmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz”dedi. Ayrıca Kahraman fuarda ,turizm sektöründe yer alan üyelerimizin tanıtımının yapıldığını belirterek, Bergama’nın daha fazla bilinirliğinin artması ve gelen turist sayısını arttırmayı hedeflediklerini ve Dünyanın en büyük turizm fuarında Bergama’yı tanıtmaktan dolayı cok mutluluk duyduklarını ekledi
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafındandan ziyaret edilen standta Bergama’nın kaybedilmiş değerlerinin en kısa sürede geri getirileceği de konuşuldu
Fuarı 5 gün içerisinde 113 bin turizm uzmanının ziyaret ettiği belirtildi.