Bergama Ticaret Odası olarak 30 Kasım – 5 Aralık 2010 tarihlerinde planlanan ve gerçekleşen İtalya iş gezisi, olumlu gelişmelerle sonuçlanmıştır.

30 Kasım 2010 Salı günü da havayolu ile ulaştığımız Bergamo’dan hareketle öncelikle Venedik Ticaret Odası’na ziyaretimiz gerçekleşti. Genel Daire Başkanı sayın Dott.ssa Lucia Tagliapietra ile yaptığımız görüşme; Odanın fiziki lokalinin gezilerek, gözlemlenmesi, çalışma ve hizmet koşullarının paylaşımı ile tamamlandır. Venedik Ticaret Odası nın, TOBB DEİK benzeri çalışmayı kendi bünyesinde geliştirdiğini, ülkeleri gruplayarak ilgili masalar oluşturduğunu, Asya masası ile irtibata geçmemiz için, Sayın Başkanın aracılık edeceğini, sonrasında da karşılıklı heyet ziyaretleri ile ticari ilişkilerin BERGAMA-VENEDİK arasında gelişebileceğini, kurumlar arası bürokratik işbirliklerinin oluşabileceğini, ifade ettiler. Karşılıklı hazırlanan hediyelerin verilmesi ile ziyaret sonlandı.

1 Aralık 2010 Çarşamba günü, Lecco ve Padova’ da üç ayrı heyet ziyareti ziyaretlerimiz gerçekleşti. Lecco da; Galeria Yayla İmportazione dıretta Dı Tapetti e kilim adlı firmanın sahibi Sayın Gianni Bimbi ile görüşme yapılmıştır. Kendisi Hindistan, Türk, Afgan, Suriye dokuma halılarının satıldığı bir mağaza sahibi aynı zaman da tarihi iki evi birleştirerek yaptığı butik otelin işletmecisi olarak bizleri ağırladı. Türkiye’den de Türk dokuma halılarının güzel örneklerini gördüğümüz mağazadan, yeni gelişen dokuma patchwork minder çalışmaları hakkında ticari talep alarak ayrıldık.

Padova’ da ayrı bir heyet, tarıma dayalı yan sanayi makinelerinin üretildiği bir fabrika ziyareti gerçekleştirmiştir. MACHIO adlı fabrikanın Türkiye Torbalı’ da montaj tesislerinin bulunduğunu, verilen tüm siparişlerin üretim sonrası, Torbalı’dan montajı yapıldıktan sonra dağıtımın gerçekleştiğini öğrendik.

Öğleden sonra Padova yakınlarında fabrika sahibi Mr. Giuseppe Schivan’ın, 2G.G.-S.R.L.Unipersonale adlı tekstil fabrikasını ziyaret ettik. Tunus, Pakistan, Hindistan ve Türkiye’den ham kumaş ithal ederek, oto ve otomotiv sektöründeki koltuk döşemesi, astarı, iç yüzey kaplaması gibi tekstil sektörünün içinde ayrı bir uzmanlık alanı oluşturduğunu gördük. Araba koltuk döşemelerinde, kullanılan bir ham dokuma kumaşının temini ve alımı konusunda iş birliği teklifi alındı. Son dönemlerde, iç astar-ham dokuma kumaşta, Bursa’dan AUNDE-Türkiye firması ile irtibata geçmek ve çalışmak istediklerini vurguladı. Bu konuda da açık işbirliği önerildi.

Roma, Venedik ve Napoli’de 26 şubesi olduğunu öğrendiğimiz, Ricami Veronica’nın Venedik Şubesi’ni ziyaret ettik. El işlemeciliği ile ev tekstilinde hazır mamule işleme tekniklerini gözlemledik.

Aynı gün Siena’da İL CASALE firması ile iş görüşmesi gerçekleşmiş, Romei Ricardo ile işlemeli havlu üzerine görüşülmüştür. Ayrıca ‘kentsel dönüşüm projesi’ kapsamında, Siena’da gezilip, incelenen, ev tekstili ve otantik işlemeli ürün satışları için, tarihi mekanların orijinal halleri korunarak, ticari işletmeye dönüşmesi, Kale mahallesi için düşünülen tarihi çarşı ve yaşam alanı için son derece olumlu örnekleri gözlem imkanı sağlamıştır.

02 Aralık 2010 Perşembe günü Venedik ve Floransa’daki tarihi butik otellerin gözlemi, ziyareti gerçekleşmiştir.

Sabah Padova’da başlayan “Hotel Casadel Pellearino” ziyaretimiz, 1721 de yapılan binanın günümüzde canlı ve yaşanılır oluşuna iyi bir örnekti. 42 yataklı otelin, geçmişte de yataklı iş hanı olarak inşaa edildiği öğrenilmiştir.

Oradan ayrılarak Venedik’de “Hotel Eden”e yaptığımız ziyarette, tarihi binanın 1800’lü yıllara dayandığı, devlete ait bu mülk için kira ödemediklerini ancak 10 yıllık sözleşmeler ile 10 yıl boyunca bakım, tadilat aslına uygun muhafazasını taahhüt eden, tüm giderlerin kendilerince karşılanacağı sözleşmeler imzaladıklarını öğrendik. Yine Venedik’te “Albergo Guerrini” otel ile yaptığımız görüşmede, kendilerine ait olan bina için Anıtlar Kurulu benzeri kurumdan her iki yılda bir %75’i geri ödemesiz kredi aldıklarını ve bununda aslına muhafaza temini sözleşmesi ile sağladıklarını öğrendik. Venedik’te son olarak “Hotel Arcadia” adlı 1600’lü yıllardan kalan binanın tarihi bir ev olduğunu ve termal banyosuyla hizmet verdiğini öğrendik.

Floransa-Montecatini’de Grand Hotel Plaza&Locanda Maggiore gezilen son tarihi butik oteldi. 4 yıldız almış olan otel 1921 yılından bu yana hizmet vermektedir.

Aynı günün devamında, KORİ isimli restaurant işletmesi ile görüşüldü. Bölge, müşteri profili ve firma geçmişi hakkında geniş bilgiler alındık.

3 Aralık 2010 Cuma günü Siena’da Dr. Carlo Fantacci(Archıtetto’yi ziyaret ettik. Mimarlık ve mühendislik firması olan ‘Studio D’archıtettura ed urbanıstıca” ile yapılan görüşme bölgemiz ve proje amacımız için olumlu gelişmiştir. Daha çok kilise, tarihi ev, otel, han restorasyonu ile uğraşan bu iki ortaklı firma bir mimar ve mühendisten oluşmakta olduğunu öğrendik. Binanın aslını koruyarak yaptıkları çalışma tamamlandığında, iç tasarımları son derece modern dizayn ederek, tarihin günümüze entegrasyonunda oldukça başarılı çalışma örneklerini bizlerle paylaştılar. Görüşmelerimizde heyecanla bahsettiğimiz, Kale Mahallesi ve tarihi dönüşüm projesi için; bölgemizden oluşturulan mimar ve mühendislerden oluşan bir heyeti ağırlayarak, şirketlerinde bir brifing verebileceklerini ifade ettiler. Şubat ayında planlanması durumunda işbirliğine açık olduklarını, yaptıkları iş ve projeleri paylaşabileceklerini öğrendik.

Yine aynı gün, motorlu taşıtlar servisi olan Teknodiesel şirketi ve fabrika statüsündeki tesislerini ziyaret ettik. Üyelerimiz orada atıkların değerlendirildiği teknolojik cihazları, motor, enjeksiyonlu motor ve egzoz için kullanılan en son teknoloji ürünü devirli temizleme ve montaj makinelerini, gözlemleme şansı buldular. Birçok markanın bayiisi (bosch,delphı,denso,sıemens,vdo vs.)olan tesis-fabrika, sahibi Mr.Di Salamon Angelo’nun makineler içinde verdiği ayrıntılı brifing ile sonlandı.

4 Aralık 2010 cumartesi günü, ilk olarak ’sciatti Antonio’ adlı büyük ağaç ve fidan serasına ziyarete gidildi. Çam, kavak fidanlarının toplu halde üretildiği ve fidan olarak pazarlandığı, açık sera pazarı niteliğindeki bu sahada, firma sahibi Sayın De Tesi Daniele tarafından sera gezdirilmiş, sanayi tipi ağaç fidanları ticareti hakkında bilgi vermiştir. Ağırlıklı olarak Ortadoğu, Lübnan, Ürdün ile ticaret yaptıklarını öğrendiğimiz şirketin, brifingi bölgemizde bu işi yapan seracılıkla iştigal eden üyelerimiz içinde faydalı bilgiler edinmemize yardımcı oldu.

Aynı gün, Ülkemizde de son yıllarda gündemde olan agrıturismo denilen, doğal yaşam turizmi için güzel bir örnek ziyaret edildi. ’Villa Felice’ adlı işletmeyi gezerek, doğal yaşam, bireysel tarım ve hayvancılık, doğa sporları içeren aktivite tatil için, alternatif turizm kolu gözlemlendi.

Günün devamında önemli bir fıstık fabrikası ziyaret edildi. Di Lanını Edo&C.adlı firma, işletme ve tesis kapılarını sonuna kadar açarak, her türlü yan sanayi, makine, üretim ve ithalat ihracat faaliyetleri konusunda ayrıntılı bilgi, dökümantasyon paylaştı.

Son ziyaretimiz bir peynir fabrikasına gerçekleşmiştir. Pinzani 250 çalışanı olan,3500 m2 lik alan üzerine yapılanmış,1969 yılından bu yana faaliyet gösteren, kendi bünyesinde de satış mağazası barındıran, bir Aile şirketidir. Fabrika sahibinin kızı tarafından ağırlandığımız tesiste, sadece koyun sütünden üretim yaptıklarını, günlük 240 tonluk sütü dönüşüm kapasitelerinin bulunduğunu, fabrikanın üretimde sezonluk çalıştığını ve İtalya’da 19 satış şubelerinin olduğu paylaşılmıştır. İlgili üyelerimiz için önemli bir gözlem sahası yaratmıştır.

Olumlu sonuçlar aldığımız beş gece boyunca üyelerimizden aileleriyle birlikte katılanlar gezilerinin ilk gününde Garda Gölü kıyısındaki tarihsel yarımada olan Sirmonie’de başladılar. İkinci gününde ise tarih boyunca Avrupa’nın önemli ticaret başkentlerinden biri olan Venedik’in muazzam büyüklükteki binaların arasında kalmış dar sokaklarını gezerek Venedik gezilerini gerçekleştirdiler. Üçüncü günde, Orta Çağ mimarisinin birçok örnekleriyle dolu olan Bologna kentinde bir saatlik bir şehir turu yaptıktan sonra Toskana bölgesinde yer alan Floransa kentine hareket ettiler. Signorio Meydanı’ndan başlayan Floransa turlarını Floransa Katedrali’ni (Duomo ya da Santa Maria Del Fiore) dolaştıktan sonra otobüslerine binerek turlarını sonlandırdılar. Turun dördüncü gününde yine Toskana bölgesinde yer alan Pisa kentinde bulunan Mucizeler Meydanı’nda yer alan üst üste bindirilmiş 6 sütun dizinden meydana gelen eğik bir çan kulesi olan 56 metre yükseklikteki Pisa kulesini, Pisa Katedrali’nin ve Vaftizhane’nin mimarisini incelediler. Pisa kentinden sonra UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde yer alınmış Toskana Bölgesinin tepe kasabalarından biri olan Siena’ya doğru yol aldılar. Siena’nın tarihi dokusu hiç bozulmayan dar sokaklarından dünya çapında mimari ve güzelliği ile ünlü Piazza del Campo meydanına çıkarak Siena’daki turlarını tamamladılar. Turlarının son gününde bir açık hava müzesi olan Roma kentine giderek Vatikan’ı dolaştıktan sonra otobüsleriyle birlikte Roma’da kısa bir şehir turu yaptılar. Otobüslerinden indikten sonra Aşk Çeşmesi diye adlandırılan muhteşem bir anıt olan Fontana De Trevi ziyaret ederek turları sona ererek bavullarını hazırlamak üzere otellerine geri döndüler.