Harç Takip Sistemi (HTS) Eğitimi TOBB Konferans Salonu’nda yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Genel Sekreteri Mustafa Saraçöz, 2016 yılında çok önemli yasal düzenlemelerin hayata geçirildiğini belirterek, kurucular tarafından şirket sözleşmesinin ticaret sicili müdürü veya yardımcıları huzurunda imzalanabilmesine ilişkin Kanun değişikliğinin yapıldığını ve Tebliğin yayımlandığını anımsattı.

Şirket kuruluşlarında ticaret sicili hizmet bedelinin asgari ücretin yüzde 10’u ile sınırlandırılmasına ilişkin düzenlemenin de Tebliğde yayımlandığını vurgulayan Saraçöz, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayımlanan şirket kuruluş ilan ücretlerine yüzde 15 indirim uygulanmasına ilişkin düzenlemenin yürürlüğe girdiğini, kuruluş aşamasında yapılan ticari defter tasdikleri ve pay devirlerine ilişkin harç istisnası getirildiğini söyledi.

Uluslararası rekabetin hız kesmeden devam ettiğini belirten Mustafa Saraçöz, “Reformlar sürmez, iyileştirmeler yapılmazsa ne olur? Yatırımlar bu reformları gerçekleştiren ülkelere kayar. Müteşebbisler, aşırı maliyetler ve gereksiz prosedürlerle uğraştırılırsa, potansiyel müteşebbisleri de kaybederiz” dedi.

Saraçöz, yapılan düzenlemeler ile Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Anket’indeki sıralamayı 94’ten 14’e çıkarmayı, prosedür sayısını 8’den 3’e düşürmeyi, işlem süresini 7,5 günden 2,5 güne indirmeyi ve maliyetleri yüzde 45 oranında azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

TOBB olarak Harç Takip Sistemi yazılımı hazırladıklarına dikkat çeken Mustafa Saraçöz, ticaret sicili personeline ek yük getirmemesi için HTS’yi MERSİS ile entegre olarak tasarladıklarını, 1 Aralık’ta Muğla TSO’da pilot uygulamaya başladıklarını ve sorunsuz devam ettiğini ifade etti.

Saraçöz, “10 lira 70 kuruş için vergi dairesine gitmek zorunda kalanından, mesai bittiği için harç yatıramayıp işlemi yarım kalanına, vergi dairesi etrafında park yeri bulamayıp park ettiği yerden aracı çekilene, ceza yiyene, Rekabet Kurulu payı ve K belgesi ücretlerini de odaya yatırmak isteyenine kadar çok ilginç hikayeler dinledim. Anlatılanlar bu çalışmanın önemini idrake vesile olmaktadır” dedi.

Açılış konuşmasının ardından, Harcın Tahsili, Bildirimi ve Ödenmesi, Şirket Kuruluş ve Tasfiye İşlemlerine İlişkin Yapılan Düzenlemeler ile Harç Takip Sistemi hakkında bilgilendirme yapıldı.