Hisarcıklıoğlu’ndan 15 bin Türk Diaspora üyesi işadamına çağrı

01.06.2010 – İSTANBUL, TOBB/ Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 15 bin Türk Diaspora üyesi iş adamı ve girişimciye gönderdiği elektronik mektupta; siyasi kimliği ve görevleri olan diaspora üyelerini, İsrail’in Gazze’ye giden yardım konvoyuna saldırısını, parlamento ve komisyonların gündemine taşımaya çağırdı.

Hisarcıklıoğlu, ABD’den Vietnam’a, Arjantin’den Avustralya’ya kadar dünyanın dört bir yanından 15 bin Türk diaspora üyesini ‘esef verici’ bu olay karşısında sessiz kalmamaya davet etti.

Dünya Türk İş Konseyi’nin çağrısında diaspora üyeleri; bulundukları ülkedeki medya ve sivil toplum kuruluşları ile meslek örgütleri nezdinde şu talepleri dile getirmeye davet edildi:

”İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunanlar bir an evvel serbest bırakılmalı ve derhal ülkelerine geri gönderilmeli. Gemilerle taşınan yardımlar, Gazze’ye ulaştırılmalı. Gemiler serbest bırakılmalı ve İsrail’den ayrılmalarına izin verilmeli. Uluslararası toplumun dolaylı desteği ile sürdürülen Gazze izolasyonu ve ambargosu sona erdirilmeli. İsrail, baskın konusunda bağımsız bir uluslararası araştırma komisyonunun kurulmasını kabul etmeli.”

-Hisarcıklıoğlu’ndan üyelere elektronik mektup

Konsey Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu elektronik mektubunda, sayılan taleplerin gündemde kalması için izlenebilecek bazı yöntemler sıralanırken, siyasi kimliği ve görevleri olan diaspora üyeleri, konuyu parlamento ve komisyonların gündemine taşımaya çağrıldı.

Mektupta, diaspora üyesi iş adamı ve girişimcilerin, İsrailli iş ortaklıkları, ticaret partnerleri ve dostlarından İsrail hükümeti ve kamuoyu nezdinde tutukluların serbest bırakılması talebini dillendirmelerinin önemi vurgulandı.

Diaspora üyelerinin bulundukları ülkenin vatandaşlarıyla konu ile ilgili hassasiyetleri paylaşmaları gerektiğine dikkatin çekildiği mektupta, diaspora üyelerinin üye oldukları sivil toplum kuruluşlarında konu ile ilgili etkinlikleri takip etmeleri ve aktif görev almaları çağrısında bulunuldu. Mektupta ayrıca, diaspora üyelerinin interneti etkin biçimde kullanmaları gerektiği vurgulandı.