Halkbank, Bergama Ticaret Odası ile kredi protokolü imzaladı. Bergama Ticaret Odası üyeleri, Halkbank’tan protokol kapsamında düşük faiz oranı ve uzun vade seçenekleriyle nakit kredi, Finansal Destek Kredisi ve Orta ve Uzun Vadeli Proje Destek Kredisi kullanabilecekler.
Bergama Ticaret Odasında gerçekleşen imza törenine Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başakanı Melih Kahraman, Halkbank Bölge Müdürü Osman Bülent İzmir, Bölge Pazarlama Müdürü Deniz Gür ile Halkbank Bw-Bergama Şube Müdürü Nusret Reha Ulusoy katıldı

Halkbank, Bergama Ticaret Odası ile imzaladığı protokol çerçevesinde oda üyelerine 36 ay vadeli ve aylık eşit taksit ödemeli nakit kredi kullanma fırsatı sunacak. Bergama Ticaret Odası üyeleri, krediyi çok uygun faiz oranı ile 500 bin TL’ye kadar kullanabilecek.

Bergama Ticaret Odası üyelerine yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçları için kullandırılacak Finansal Destek Kredisi ile Orta ve Uzun Vadeli Proje Kredisi’ne normalden %1 daha düşük faiz oranı uygulanacak.

60 ay vadeli Finansal Destek Kredisi, yatırım sermayesi için kullanıldığında 12 ay ödemesiz döneme sahip olacak. Finansal Destek Kredisi’nden KOBİ tanımına giren sanayi, tarıma dayalı sanayi işletmeleri ile KOBİ tanımı dışındaki sanayi, tarıma dayalı sanayi, turizm, eğitim, sağlık işletmeleri ve bu sektörlerle ilgili hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmeler yararlanabilecek. Kredinin alt limiti, tüm firmalar için 100 bin TL veya karşılığı EURO/USD; üst limiti, KOBİ tanımına giren firmalar için 1,5 milyon TL veya karşılığı EURO/USD, KOBİ tanımı dışındaki firmalar için ise 3 milyon TL veya karşılığı EURO/USD olacak.

Orta ve Uzun Vadeli Proje Kredisi, oda üyelerine 84 ay vadeye kadar TL, USD ve EURO cinsinden nakit kredi olarak kullandırılacak. Kredi, işletme sermayesi ihtiyaçları için kullanıldığında 12 ay, yatırım sermayesi ihtiyaçları için kullanıldığında 24 ay ödemesiz döneme sahip olacak. Kredinin alt limiti, işletme kredilerinde 500 bin USD, yatırım kredilerinde 750 bin USD veya karşılığı EURO/TL; üst limiti, KOBİ tanımına giren firmalar için 3 milyon USD veya karşılığı EUR/TL olacak. KOBİ tanımı dışındaki firmalar için ise üst limit proje bazında belirlenecek. Krediden, imalat sanayi, tarıma dayalı sanayi, turizm, eğitim, sağlık, ticaret, enerji, bilim ve iletişim teknolojileri sektörlerinde faaliyet gösteren işletmeler ile bu sektörlerle ilgili hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmeler faydalanabilecek.

Protokol çerçevesinde Halkbank, kredi kullanan Bergama Ticaret Odası üyelerine vergi, SSK ödemeleri ve diğer nakit işlemlerini banka kanalıyla gerçekleştirme, teminat mektubu kredisi, çek karnesi ve kredi kartı alma imkânı da sunacak. KOBİ tanımına giren firmalar sadece Halkbank’ta uygulanan %5 BSMV muafiyetinden de yararlanabilecek.