Granit, Taş sektörü sertifikalı istihdam sorunu konulu toplantı Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper’in konu ile ilgili tavsiyelerini aktarmasıyla başladı. Bergama Ticaret Odası Genel Sekreteri Gülay Koç’un da eşlik ettiği toplantıya Bergama Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Rahim Şimşek ve sektör temsilcileri katıldı.

Ürper’in konuşmasının ardından söz alan Şimşek 40 saat ve üzeri bir modülün başlatılabildiğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “Burada önemli olan bu meslek kaç saatte öğrenilebilir öncelikle bunu belirlemeliyiz. Modül için önemli olan meslek için öğrenilecek süre. Eğitim içeriğinde neler olmalı örneğin sizin meslek grubunuzda makina operatörlüğü var bunun gibi. Merkezi Yeterlilik Kurumunda hazır olan modüllerden mermer işleme ile başlayabiliriz” dedi.

1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren Bergama Mesleki Yeterlilik Merkezinde çırak alımına başlanacağını söyleyen Şimşek, kaydı yapılacak çırağın çalıştığı firmada en az bir usta, usta öğretici yada mühendis olması gerektiğine dikkat çekerek ilkokul mezunu bir işçinin 6 yıl aynı sektörde sigortalı çalışması durumunda direk kalfalığa başvurabileceğini belirtti. Ayrıca kendi alanında ustalık belgesine sahip bir işçinin ayrıca yeterlilik belgesi almasının gerekmediği toplantıda belirtildi.