Sayın Üyemiz,

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nden ilgili kurumlara gönderilen Genelge içeriğine göre;

Halkımızın sağlığını korumak ve koronavirüs salgının yayılmasını azaltmak amacıyla 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunun 26’ncı maddesinin 5’inci fıkrası gereğince bazı tedbirler alınmasının uygun görüldüğü,
Bu kapsamda; Piyasaya arz edilen, ekmek ve ekmek çeşitleri ve diğer ekmek çeşitlerinin satışında, ürünleri tüketicinin doğrudan almasının engelleneceği, ekmek, ekmek çeşitleri ve diğer ekmek çeşitlerinin aşağıda belirtilen 3 şekilde satışa sunulabileceği
belirtilmektedir.

1. Hazır ambalajlı olarak

2. Ambalaj malzemesi içerisinde: Ekmek ve ekmek çeşitleri gıda ile temasa uygun kağıt esaslı veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulabilecektir. Ambalaj malzemelerinin ağız kısmının, ürünün rutubetinin bırakabilmesi amacıyla açık bırakılmasında sakınca bulunmamaktadır.

3. Ambalaj malzemesine konulmamış ürünler: Bu ürünler sadece, bulaşmayı ve tüketicinin ulaşmasını engelleyecek şekilde hijyen tedbirlerinin alınmış olduğu dolap ve tezgahlarda bulundurulabilecek ve tüketici talebi üzerine işletme görevlileri tarafından uygun bir ambalaj malzemesine konularak tüketiciye arz edilebilecektir.

Ayrıca pazar, manav gibi yerlerde, sokaklarda, seyyar araçlarda da ambalajlı veya ambalajsız olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışı yapılmayacaktır.

Yukarıda belirtilen tedbirlerin uygulanması için bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Bergama Ticaret Odası