(EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, Çandarlı körfezine yapılacak Kuzey Ege Limanı bitince Bergama Organize Sanayi Bölgesinin çok değerleneceğini söyledi. Limanın bitmesi ile burada m2 birim fiyatların 100 Euro’dan aşağı olmayacağını belirten Yorgancılar Bergama OSB’nin tarımsal işletme yatırımları içinde çok uygun olduğunu söyledi.

Bergama Ticaret Odasına bir teşekkür ziyaretinde bulunan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBS0) başkanı Ender Yorgancılar Kuzey Ege Limanın tamamlanması ile bölgenin bir ticaret merkezi haline geleceğini söyledi. Bergama Ticaret Odasını, EBSO Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Vatansever ile ziyaret eden Yorgancılar “Limanın Bergama 0SB için büyük bir fırsat doğuracağını” söyledi. Liman projesi ile OSB’nin çok değerleneceğine inandığını belirten Yorgancılar. Şu an Bergama OSB 18 Avro’luk birim m2 fiyatı ile bölgedeki en ucuz OSB’lerden biri, limanın tamamlanması ile burada fiyatlar 100 Avro’dan başlayacaktır ” dedi.
Bergama OSB’de ilk fabrikanın temelinin atılmasından da mutluluk duyduğunu belirten Yorgancılar “Bergama OSB tarım, hayvancılık ve zeytincilik bakımından zengin bir hinterlandın içinde kurulu bulunuyor ve Tarımsal işletme yatırımları açısından iyi bir potansiyel barındırıyor” dedi
Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman ise Kuzey Ege Limanında ilk geminin 2 yıl sonra yanaşacağını konuşulduğuna dikkat çekerek “bölgemiz şu anda biraz sıkıntılı, pamuk tarımında yaşanan sıkıntılar ile ikame ürünlerin hala çiftçimizi tatmin eder düzeye ulaşamaması bölge ekonomisini biraz daralttı. Ama biz umudumuzu yitirmedik. Bergama ve Bakırçay ekonomisi içinde çok büyük dinamikleri ve büyüme potansiyelini barındırıyor. Yapılması planlanan Kuzey Ege Limanı da bunlardan biri. Bu liman bölge ekonomisi kadar İzmir sanayisi içinde önemli bir çıkış noktası olacaktır. Bu konuda İzmirli odalar ve iş dünyası ile işbirliği yapmak istiyoruz” dedi.
EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ise Bergama Ticaret Odasının kendisi açısından EBSO Kadar önemli olduğunu Bergama iş dünyasının TOBB Düzeyinde Ankara’da ve İzmir’de sesi olacaklarını” söyledi.
Edremit havalanın yapılması ile Bergama’nın turizm açısından avantajlı konuma geçebileciğini belirten Yorgancılar, “İzmir ile Atina arasında sıklaşan ilişkilerden, Bergama’nın da Midilli’ye olan yakınlığını kullanarak faydalanması gerektiğini” söyledi
Yorgancılar “ eğer bir Yunan firması Aliağa OSB’de yatırım yapıyorsa bunu rahatlıkla Bergama OSB’de de yapabilmelidir” dedi.

,