Image

DİKİLİ

Konumu itibariyle Ege denizi kıyısında ve Midilli Adası karşısında yer alan Dikili ilçesi, Ayvalık, Bergama ve Aliağa’ya komşudur.

Kuzey’den Madra Çayını izleyerek Kozak yükseltisine ve Kaplan Köyünün altındaki köprüye kadar uzanır. Büveler, Kemente ve Kartal yaylalarını içine alarak Geyikli Dağı’na ulaşır. Güney’den kemikli burnundan Bakırçay’ın ağzına ve Bakırçay boyunca Aşağıkırıklar köyü yakınına kadar gelir. Batı’dan Madra Çayı ağzından Dikili, Bademli ve Çandarlı, Doğu’dan Aşağıkırıklar köyü yakınından Sağancı ve Yenice köyleri arasından Geyikli Dağına kavuşur.

(Dikili Şehir Merkezi / Plaj)

 

Dikili Bölgesi
(Dikili Akvaryum Koyu)

divider

İlçe İzmir’e 118, Ayvalık’a 42, Altınova’ya 25, Bergama’ya 24 ve Kınık’a ise 42 km. uzaklıktadır. Deniz yolu olarak ise İzmir’e 66 mil, İstanbul’a 228 ve Midilli’ye 18 mil uzaklıktadır.

Rakımı 2 Metre olan Dikili’nin plaj uzunluğu 20 Km, Çandarlı Plajı ise 22 Km.’dir.

İlçe Merkezi ve köylerinde oturan nüfusun %80’i tarımla uğraşır. Diğer nüfus ise küçük esnaf, zanaatkar, tüccar ve hizmet sınıfını oluşturur. Merkez ve köylerde kadın-erkek nüfus oranı %50 olup, hiçbir yerleşim yerinde bu oranın dengesiz dağılımı görülmez. Okuma yazma oranı yüksek olan Dikili’de, halkın kişisel ve toplumsal münasebetlerindeki sosyal yaşantısı belli bir düzeyin üzerindedir.

Akvaryum gibi koyları, masmavi suyu ile Dikili, son yıllarda popülerliğini giderek arttırarak Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil beldelerinden biri olmayı başarmıştır.