27 Aralık 2011 günü CHP İzmir milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve Bergama CHP ilçe yönetimi; Bergama Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman’a makamında nezaket ziyaretinde bulundular.
Bergama Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman bu nezaket ziyaretinden dolayı çok memnun kaldığını belirterek kısaca Bergama Ticaret odasının tarihinden ve görev sahasından bahsederek konuşmasına sürdürdü. Melih Kahraman Bergama’nın çok fazla ekonomik değeri bünyesinde barındıran bir kent olduğunu ve ekonomide daha da önemli bir yere sahip olması gerektiğini belirtti. Yanlış ekonomik atılımlarla ve politikalarla kan kaybettiğini fakat gerek coğrafi konumu gerekse yer altı – yer üstü zenginlikleriyle ve Kuzey Ege Çandarlı limanın faaliyet göstermeye başlamasıyla birlikte ekonominin tekrardan can kazanacağı kanaatinde olduğunu dile getirdi.
Biz Bergama’nın daha iyi yerlere gelmesi için enerjimizin tamamını aktarmaya çalışıyoruz. “Bergama’nın ticaretini yönlendiriyoruz siyasetini değil” diyerek yönetimle ılımlı bir ilişki içerisinde olduklarını belirtti.
Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli karşılamadan çok memnun olduğunu belirterek ziyaret sebebini şöyle açıkladı:“Ticaret odası hem nüfus açısından hem ekonomik açıdan önemli bir yere sahip. Birlikte neler yapabiliriz ne gibi katkılar sağlayabiliriz onun için buradayız diyerek konuşmasını sürdürdü. CHP olarak ekonomiye nasıl baktıklarını neler yapabileceklerini üretime öncelik veren yapıcı muhalefet politikası izlemeye başladıklarını belirtti. İzmir’in ciddi yatırımlara ihtiyacı olduğunu ve daha fazlasını hak ettiğini ekledi. Ayrıca Türeli İzmir in elinde çok fazla imkan olmasına rağmen geride kalmış bir şehir olduğunu ve gelişmesi için yeterli ilgiyi göremediklerini belirtti.
Bunun üzerine Başkan Melih Kahraman “ İzmir in kendini idare edenleri sıkıştırmadığını ve İzmir’in kendisinin ve çalışmalarının havada kaldığını belirtti. Expo 2015inde bu havada kalanlar listesine eklendiğini ve bu durumdan dolayı çok üzüntü duyduğunu söyledi. M.Kahraman konuşmasına şöyle devam etti.”Bu memlekette yaşayanlar bizleriz fakat sorunumuz vekillerimizi çok rahat bırakmamızdır “dedi. “Milletvekillerimizi daha çok sıkıştırıp, el ele vererek İzmir i çok daha güzel yerlere taşımalıyız çünkü İzmir bu özveriyi fazlasıyla hak ediyor.”diyerek konuşmasını sürdürdü. Ayrıca en çok vergi ödeyen şehirlerden biri olmasına rağmen, hak edilmeyen bir yere doğru gidilmeye başlandığını belirtti. Artık verdiklerimizin karşılığını alma zamanıdır diyen Kahraman :”Biz her türlü ortak projeye ve teklife açığız. Amacımız elimizde bu kadar imkan ve zenginlik varken bunları kullanabilmemiz ve çok daha iyi yerlere geldiğimizi görebilmemizdir ”dedi. İzmir’in asıl sorunun organize olamamaktan kaynaklandığını belirten başkan Kahraman bir yol haritası çizilmesi gerektiğini belirtti.
Ziyaretin sonunda Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, Melih Kahraman’nın söylediklerine katıldığını belirterek bir araya geldikleri taktirde birçok şeyi yapabileceklerini ve ticaret odasında da bu ışığı fazlasıyla gördüklerini söyleyerek konuşmaya son verdi. Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli ve Mehmet Gönenç çok teşekkürlerini ileterek odamızdan ayrıldılar.