Bergama Organize Sanayi Bölgesine ilk yatırım granit üzerine faaliyet gösteren CM granitten geldi.
Yaklaşık 1,5 milyon liraya mal olan tesiste ilk etapta 40 kişi çalışacak. Yurtdışına işlenmiş granit ihraç edecek olan CM yetkilisi Vahdettin Ülker BOSBİ ihracat düşünen firmalar için ideal konumda dedi.

Bergama Organize Sanayi Bölgesine ilk yatırım granit sektöründen geldi. Kozak’ta üretilip Dikili limanından tüm Avrupa’ya ihraç edilen granit artık BOSBİ’de gerçekleştirilen bir yatırımla, CM granitte sulu kesimi yapılıp işlenip öyle ihraç edilecek. CM granit sahibi Vahdettin Ülker yatırım ile bölge ve BOSBİ’nin bambaşka bir kimlik kazanacağına inandığını belirterek, “ihracat fikri olanlar için BOSBİ İdeal bir konumda. Dikili limanına çok yakın ayrıca yapımı gündemde olan Çanadarlı konteynır limanına da yarım saatlik mesafe de” derken yaptıkları yatırım hakkında şu bilgileri verdi: “ CM granit olarak 800 metrekaresi kapalı olmak üzere beş bin metrekarede yaptığımız bu yatırımın Kozak’ta faaliyet gösteren diğer granit firmalarına da örnek olmasını istiyoruz. Granit işlenip kesimi yapıldıktan sonra yarı mamul olarak ihraç edilirse daha fazla gelir getiriyor. Burada graniti kesip işleyen firma çoğalır ise bir Pazar gücü oluşur ve yarı mamul halinde ihraç edilen granit bölge ekonomisine çok daha fazla gelir getirir” .
Yaklaşık 700 bin Euro’ya mal olan yatırımda ilk etapta 40 kişinin çalışacağını belirten Ülker “toplam yılda 3 milyon liralık bir katma değer yaratmayı hedefliyoruz. Granitin renklendirilip çeşitlendirildiği bu yatırımı ileride daha da geliştirmek istediklerini” söyledi.
Ülker yatırım konusunda başta Bergama Ticaret Odası olmak üzere bölge halkından büyük destek gördüğünü sözlerine ekledi. .
BERTO BAŞKANI MELİH KAHRAMAN BERGAMA TÜRKİYE’NİN YÜKSELEN DEĞERİ OLACAK.
Yapılan bu ilk yatırımdan Bergama olarak büyük keyif aldıklarını söyleyen Bergama Ticaret Odası (BERTO) Başkanı Melih Kahraman ise “Sayın Vahdettin Ülker yaptığı bu yatırım ile hem kendi sektörü hem de BOSBİ’nin önünü açacaktır. Kendisi paylaşımcı bir insan sektörün önünün açılması için bilgisini paylaşmaya hazır. Buraya gelerek, gerek kendi sektöründen gerekse başka sektörlerden insanların yatırım yapıp para kazanmasını istiyor” dedi.
Bergama’nın önümüzdeki yıllarda ülkenin yükselen yeni değeri olacağına kuvvetle inandıklarını belirten BERTO Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman; “İlçemiz bir liman, ihracat şehri olacaktır. Dikili limanı dışında yapılacak ve üç yıl sonra ilk geminin yanaşacağı Kuzey Ege Konteynır limanı yıllık 4 milyon ton yükleme kapasitesi ile tüm ülkemizin bir ihracat üssü olacak konumdadır. Bu limana sadece 40 km mesafede olan BOSBİ ise bir lojistik merkezi olacaktır. BOSBİ’ye yapılacak yatırımlar kısa zamanda geri dönecektir. Altyapısı hazır elektrik ve suyu olan bu konumuna rağmen 15 Avro’luk metrekare fiyatları ile ülkemizin en ucuz Organize Sanayi Bölgelerinden biri olan BOSBİ’ye yatırım yapılmasını istiyoruz. Dünya pazarı liman ile buraya geleceğinden BOSBİ’de üretilecek mamul ve ürünler kolayca yurtdışına pazarlanabilecektir” dedi.