Bergama Ticaret Odası’nın ev sahipliği yaptığı Berksoy Otel’deki büyük organizasyona Ulaştırma Eski Bakanı Binali YILDIRIM ve Bergama’daki sivil toplum kuruluşları katıldı.

“Bakırçayın Önceliklerinin Takipçisi Olcağız.”

Açılış konuşmasında BERTO Başkanı Melih KAHRAMAN “Tesis edilen birlikteliğin amacı öncelikle bölgemizin hedeflerinin tespiti, hedeflerin önem ve önceliklerine göre sıralanması, hayata geçmesinin yöntemlerinin belirlenmesidir. Devamında ise, “Yirmi üç oda ve derneğin oluşturduğu sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket edip Bakırçay Bölgemizin önceliklerinin takipçisi olacağız, hizmete ve yatırımlara ulaşana dek birlikteliğin gücünü ortaya koyacağız.” Şeklinde konuştu.

BERTO Başkanı Melih KAHRAMAN, “Bergama’nın “4T” teorisini olarak tarih, tarım, turizm, termal olarak sıralamaktayız. Kuzeyege Çandarlı Limanın ihalesinin bitmiş olması sebebiyle beşinci “T” ninde en kısa sürede Bakırçay’ın hayatına geçirilmesi yönünde taleplerimiz mevcut. Beşinci T olarak da taşımacılığı belirledik. Hükümetimiz 2023 teki ihracat rakamını 500 milyar dolar olarak hedeflemekte ve hedeflenen bu rakamda Kuzey ege Çandarlı Limanı’nın payının büyük olacağını düşünüyoruz. Kurulacak limanın bölgede yapacağı değişiklikler konusunda önceden yapılacak çalışmalar sayesinde sağlanacak faydayı üst düzeye çıkarma konusunda çalışmalar devam etmektedir. Bergama pamuğu ile meşhurdur. Bergama’da pamuğun teşvik edilerek yıllardan beri pamuk işletmecisi olan Bergama’daki atıl durumdaki işletmelerin ufak teşvikler ile yöreye ciddi bir istihdam ve gelir sağlayacağı kanaatindeyiz. Turizmle ilgili konaklatacak yerimizin eksik olmasından dolayı Kale Mahallesi’nin butik otelciliğe uygun olacak şekilde teşviklerin verilmesi yönünde taleplerimiz mevcut. Birçok firma yöremizde seracılıkla ilgili yatırım yapmayı düşünüyor. Termal kanununun termal kaynakları korumaktan çok yasaklamaya yönelik olduğunu düşünüyoruz ve bu konuda devletimizden desteklerini bekliyoruz. Bergama’da ciddi bir enerji sorunu var. Doğal gaz ile ilgili yatırım planı yapılmasını istiyoruz. Bergama’da hali hazırda Ege Üniversitesi’ne ait meslek yüksek okulumuz var. Bergama’da kurulması planlanan 9 Eylül Üniversitesi meslek yüksek okulu yapım çalışmalarında da bayağı yol kat edildi. Fakat biz Bergama’da münferiden bir fakülte talep ediyoruz. Koza Altın İşletmelerinin kurmayı planladığı Altın Koza Üniversitesinin yöremizde kurulmasını temenni ediyoruz.”

Rüzgar güllerine yönelik yedek parça imalatı ile ilgili teşviklerin verilmesi yönündeki taleplerini dile getiren KAHRAMAN sözlerine şöyle devam etti: “Görev sorumluluk bölgemiz olan Kınık’ta çok yakın zamanda hayata geçecek kömür rezerv işletmelerinin güzergahlarının Manisa-Soma tarafından geçmesini istemiyoruz. Çıkarıldıkları yerde değerlendirilmesini istiyoruz. Kınık’ın yakınındaki Cinge ve Avdan kasabaları teşvik kapsamı yönünden daha avantajlı konumdadır. Teşviklerin adil olması gerektiğini düşünüyoruz ve yöremizin teşvik yatırımlarıyla hakettiği payı almasını temenni ediyoruz.

“Bergama İçin Tek Yürek Mücadele Sözü ”

Bakırçay bölgesinin sorunlarından kurtulmasının Bergama’nın il olmasıyla mümkün olabileceğini belirten KAHRAMAN, sözü bölgemizden AK Parti milletvekili adayı olan Hasan Şahin’e bıraktı.

Hasan ŞAHİN, yapılan organizasyon için teşekkürlerini ileterek bu zamana kadar tabiri caizse zeybek gibi tek başına oynayan ama şuanda harmandalı mantığıyla birlik ve beraberlik ruhuyla hareket eden kuruluşlarla Bergama için mücadele etme sözünde bulundu.

“EXPO, Bakırçay’ın Hakettiği payı verecektir.”

Ulaştırma Eski Bakanı ve AK Parti Milletvekili Adayı Sayın Binali YILDIRIM, esnaf odaları sivil toplum örgütleriyle birlikte bir araya gelinen organizasyona bu zamana kadar şahit olmadığını belirtti. Bu birlikteliğin tesis edilmesinden dolayı Bergama Ticaret Odası Başkanı Melih KAHRAMAN’ a ve tüm katkısı olanlara teşekkürlerini iletti. YILDIRIM, Kuzey ege liman projesinin sadece Bergama için değil, Kuzeyege ve Türkiye için büyük ve önemli bir yatırım olduğunu belirtti. “EXPO ile birlikte gelecek olan 40 milyar dolarlık yatırımdan Bergama ve Bakırçay yöresinin hakettiği payı alması için gereken yapılacaktır.” dedi. YILDIRIM, İzmir için EXPO 2020 başvuruların yapıldığını, medeniyetlerin ve ilklerin şehri Bergama ‘nın muazzam kültürünü katma değere dönüştürebilmek için EXPO’ nun büyük bir avantaj olduğunu belirtti. EXPO ile “5T” teorisinin ikisini hayata geçirilebileceğini ifade eden Sayın Binali YILDIRIM, Çandarlı Liman ihalesini güçlü bir firmanın aldığını belirterek limanın bu bölgeye fayda sağlaması için nitelikli iş gücü program çalışmalarına katılacağını bildirdi. İzmir’de bulunan dört üniversitenin dokuz üniversiteye çıkarıldığını belirten YILDIRIM, demiryolu ulaşımının İzmir’in kuzeyi Bergama’dan güneyi Selçuk’a kadar uzanması yönündeki fizibilite çalışmalarının başladığını söyledi. İzmir’in en kuzeyindeki üç ilçenin demiryolu ulaşımından faydalanabileceğini söyleyen YILDIRIM, İstanbul-İzmir otoyolunun güzergahının da %100 net olmadığını belirtti. YILDIRIM, coğrafi koşullara göre güzergahı belirlenecek olan otoyolun Bergama’ya en yakın yer olarak Savaştepe’den geçerken Bergama’ya bağlantı yolunun planlandığını ifade etti. Bergama’daki ulaşım sıkıntısı için ikinci bir havaalanının da gündemde olduğunu belirten YILDIRIM, havaalanı projesini orta vadede bir proje olarak değerlendirdiklerini belirtti. Hastane önündeki karayolunda yaşanan sıkıntı için Ulaştırma Eski Bakanı Binali YILDIRIM, karayolları müdürü ile görüştüğünü 1 hafta içerisinde şantiyesinin kurularak çalışmaların başlayacağını bildirdi. Toplantı sonrası Başkanımız Melih KAHRAMAN, Ulaştırma Eski Bakanımız Binali YILDIRIM’ a hediyelerini takdim ederek, karşılıklı teşekkürlerini ve memnuniyetlerini belirttiler.