BERTO tarafından desteklenen “Leonardo Da Vinci Programı Proje Hazırlama ve Uygulama Eğitimi” Ege Üniversitesi Bergama Meslek Yüksekokulu’nda düzenlendi. Günümüzde girişimcilik konusu ile revaçta olan ve son yıllarda sürdürülebilir başarılı bir model olan eğitim, projeler ile istihdamın oluşturulması, meslek edindirme stratejilerinin belirlenmesini amaçlamaktadır.

ODTÜ İşletme mezunu, Avrupa Birliği Sekreterliği tarafından sertifikalandırılan İzmir ABİGEM Direktörü Ebru Dinçer tarafından verilen eğitime, Bergama Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman, Genel Sekreter Gülay Koç, Bergama Meslek Yüksekokulu’ndan Doç.Dr. Esra Dirgar, Yrd.Doç.Dr. Sumru Eltez, Yrd.Doç.Dr. M.Kamil Meriç, Burcu Orge, Gülseren Özel, Emre Ataberk, Servet Bullalıoğlu, Sedat Celil Bullalıoğlu, İsmail Servet Bullalıoğlu, Seda Melodi Ceren Bullalıoğlu, Aslı Bayıldıran, Erkan Eren, Mehmet Çetin, Mustafa Çakalgöz, Ahmet Durmaz, Ebru Yecan katıldı.

Düzenlenen Leonardo Da Vinci Proje Hazırlama Eğitimi’nde AB Topluluk Programları Tanıtımı, Leonardo Da Vinci Projeleri Hazırlama, Başvuru Formlarının İncelenmesi, Proje Oluştururken İzlenecek Yol, Konu Belirleme, Ortaklık Yapısı, Konsorsiyum Oluşturulması konularının sunumu yapılarak LDV ve Grundtivig projelerini hazırlamak için gerekli kriterlerle yıl içinde belirlenen ulusal öncelikler anlatıldı.

İki gün süren eğitimde, proje oluşturma ve uygulama süreci hakkında bilgi alan katılımcılar Hareketlilik, Yenilik Transferi ve Paydaşlar Ağı programları altında kazanan gerçek projeler orijinal dilinde(İngilizce) incelendi. Sonrasında katılımcılar grup oluşturarak belirlendikleri bir konu üzerinde uygulamalı proje hazırladılar. Hazırladıkları projeleri birbirleri ile paylaşan gruplar projeler üzerinde yorum yaptılar.