Geçtiğimiz hafta oda toplantı salonumuzda gerçekleştirdiğimiz Katip Çelebi Üniversitesi Yerleşkesi hakkındaki toplantıya katılarak destek veren Kınık Kaymakamı İlyas Gün’ü Berto Yönetim Kurulu Başkanımız Melih Kahraman, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Erkan Evrenkaya, Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Birol, Yönetim Kurulu Üyesi Hilmi Köprülü, Meclis üyemiz Feridun Duymaz makamında ziyaret etti.

Bergama Ticaret Odası Başkanımız Melih Kahraman kurulacak olan üniversite yerleşkesinin Bergama’da olması yönündeki çalışmalarımıza destek verdiği için Kınık Kaymakamı’na teşekkürlerini iletirken Kaymakam Gün de ‘ Kınık, Bergama ve Dikili ilçelerini bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Kınıklılar bu yörede yaşıyor ve yörenin bütün olumlu ve olumsuz şartlarını yörenin diğer insanlarıyla birlikte paylaşıyor. Ben kendimi Kınıklı insanların yanında yörede yani bütün Bakırçay yöresinde yaşayan tüm insanlara birlik ve beraberlik içinde el ele vererek kalkınmayı teşvik etmek durumunda hissediyorum. Bu anlamda vazifemi yaptığımı düşünüyorum ve aynı zamanda Kınık ilçemizide kapsayan ilgi ve çalışmalarınızı takdirle karşılıyorum,’dedi.

İlçesi için hayata geçen projeleri ve gerçekleştirmek istediği planlarını oda yönetimimizle paylaşantı. İlçeyi yöresel, sosyal ve ekonomik açıdan titizlikle değerlendirip kalkınması için önderlik eden Gün yörenin sorunlarına karşı çalışmalar yaparak projelendirip ilgili makamlara ilettiğini belirtti.

İlçede yaptığı çalışmalarda Tarım ve hayvancılığa birinci planda destek verdiğini ve ilk olarak Kaymakam önderliğinde Tarınsal Kalkınma Kooperatifi kurduğunu, halen bu kooperatifin başkanlığını yürüttüğünü, büyükbaş hayvan sütü yanında küçükbaş hayvan sütü soğuk zinciri de kurduklarını, hertürlü yem ihtiyacına cevap verecek projeler üzerinde ilerlediklerini, bu amaçla ovada bulunan verimsiz hale gelmiş ancak ıslaha ile verimli hale gelecek olan 1500 dekar hazine arazisini verimli hale getirme çalışmalarının sürdürdüğünü, 1200 dekarının ekim aşamasında bulunduğunu dile getirdi.

Geçtiğimiz ay İzmir Valisi M. Cahit Kıraç tarafından ziyaret edilen Gün, Kınık ilçesinin önemli gelir kaynağı olan Bakırçay ovasının çayda oluşan taşkınlar sebebiyle ovadaki üreticileri zor durumda bıraktığını, bu ovanın Kınık-Bergama-Çandarlı olarak komple islah çalışması yapılması, jeotermal kaynak aranmasının önemine değindiğini, TKI ruhsat sahasında bulunan kömür rezervinin ele alınmasında katkı talep ettiğini vurgulayarak, Sayın Valimizin ilgilileri talimatlandırdığını belirtti.

Gerçekleştirdiğimiz görüşmede Kınık’ın kalkınması yönündeki çalışmalarına ilgilerinden dolayı BERTO yönetimine teşekkür eden GÜN, ziyaretten çok memnun kaldığını ifade etti.