Bergama Ticaret Odası (BERTO) İzmir Ticaret Odası’nda yapılan İzmir Sanayi ve Ticaret Odaları müşterek toplantısına katıldı.
Toplantı gündemine iki madde sunan BERTO adına başkan Melih Kahraman, Başkan Vekili İbrahim Dericioğuları ile Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Evrenkaya konuşma yaptılar.

Toplantıya BERTO Yönetim Kurulu Başkanı Melih Kahraman ve Başkan Vekili İbrahim Dericioğulları ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Ortak toplantıda Bergama Organize Sanayi Bölgesi hakkında görüşlerini dile getiren Melih Kahraman “Bölge ekonomisinin canlılık kazanması için Bergama Organize Sanayi Bölgesine yerli ve yabancı yatırımcıların çekilmesi için teşvik ve destek sağlanmasını istedi. Melih Kahramanın yanı sıra Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı H. İbrahim Gökçeoğlu Bergama Organize Sanayi Bölgesi ve diğer OSB’ler hakkında bilgi verdi. Toplantıda Bergama OSB’de elektrik konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle enerjinin en yakından geçen hattan alınması ve doğalgaz hattının bölgeye getirilmesi konusunda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, İzmir Milletvekilleri ve TEDAŞ nezdinde girişimde bulunulmasına karar verildi.
Toplantının 6. maddesinde bankaların borçlanmadaki maliyetlerinin düşmesine rağmen bu maliyet düşüklüğünün piyasalara yansıtılmaması nedeniyle alınacak önlemlerin belirlenmesi konusunda açıklama yapan BERTO Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Evrenkaya’dan bilgi edinildi. Firmaların bankalara olan borçlarının yeniden yapılandırılması ve zarar yazan bilançolarda esneklik sağlanması hususlarının krizden çıkış önerileri kapsamında ortak imza ile gönderilecek yazıda yer almasına karar verildi.
Müşterek toplantının 4. maddesinde yer alan tekstil konusunda pamuk primlerinin düşürülmesinin çiftçiyi olumsuz etkilemesi nedeniyle bu primlerin tekrar yükseltilmesi ve kriz boyunca tekstil, hazır giyim ve pamuk sektörü için öneriler hakkında BERTO Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Dericioğulları bilgi verdi.
Toplantı sonrası konuk oda başkan ve üyelerine TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı bir akşam yemeği verildi.